Solidarnet - Strefa Wolności

Materiały

6 rad jak chronić prywatność w sieci

David Harley z firmy ESET przygotował kilka rad, dzięki którym korzystanie z serwisów społecznościowych takich jak Facebook czy Nasza Klasa nie musi wiązać się z niepotrzebnym ryzykiem. Niedawne ujawnienie informacji o 100 milionach użytkowników serwisu społecznościowego Facebook nie jest pierwszym i z pewnością ostatnim przypadkiem, w którym dane internautów bez ich wiedzy i zgody dostają się w niepowołane ręce. Internauci zastanawiający się nad nad sposobem zapewnienia sobie należytej prywatności w sieci powinni zapoznać się z krótką listę zasad bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych opracowaną przez Davida Harleya z ESET.

Zlikwidowany spam

Udało się zamknąć botnet, który odpowiadał za rozsyłanie 18% światowego spamu. Serwery botnetu Grum znajdowały się głównie w Panamie, Rosji i na Ukrainie.

CETA będzie jak ACTA?

Kolejna rzecz robiona za plecami Europejczyków to CETA - porozumienie pomiędzy UE i Kanadą, które również dotyczy własności intelektualnej i może zawierać podobne zapisy jak te, które były ostro krytykowane w przypadku ACTA.

Wietnamczycy i internet

Wietnam jest krajem socjalistycznym i podobnie jak w Chinach, choć nie na taką skalę, Internet podlega kontroli. Głośno w Wietnamie, a także na niektórych stronach zajmujących się wolnością sieci, było o zablokowaniu przez wietnamski rząd popularnych stron, takich jak Yahoo360 czy Facebook. Blokada ta odbywała się na poziomie serwerów DNS wietnamskich ISP, nie okazała się jednak skuteczna i w ciągu kilku dni osoby korzystające z tych serwisów „przestawiły” swoje komputery na usługi Proxy, OpenDNS, Google DNS itp.

Intrenet w Afryce

 Dzięki zasilanym energią słoneczną kontenerom afrykańska wioska będzie miała dostęp do Internetu. Wyposażone w panele fotowoltaiczne stanowiska komputerowe są pomysłem organizacji Computer Aid International.

Białoruski internet po nowemu

W tym roku na Białorusi weszły w życie nowe przepisy dotyczące Internetu. Co jest teraz zabronione na Białorusi? Dostawcy Internetu pod groźbą sankcji blokują dostęp do zakazanych stron instytucjom państwowym, instytucjom edukacyjnym, kafejkom, klubom internetowym.

Dwa miliony dolarów za zhakowanie Chrome

Google lubi takie zabawy. Najpierw wspierał organizowane co roku podczas targów CanSecWest zawody Pwnium, podczas których hakerzy z całego świata włamywali się do komputerów za pośrednictwem przeglądarek internetowych. 

Likwidują internet w Iranie

Irańskie władze chcą całkowicie odciąć swoich obywateli od internetu.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej