Marcin Żółkiewski

Materiały

Ta obwodnica musi powstać

Od ładnych paru lat we Wrocławiu toczy się spór o przebieg wschodniego odcinka obwodnicy śródmiejskiej. Z jednej strony miasto dąży do przecięcia obszaru tzw Wielkiej Wyspy czteropasmową drogą – roboczą nazwaną Mostem Wschodnim albo Aleją Wielkiej Wyspy, z drugiej niewielkie, acz dobrze zorganizowane grupy, min stowarzyszenie Akcja Park Szczytnicki próbują temu przeszkodzić. Każda strona przedstawia swoje racje – ale gdzie jest prawda ?

Znaki

  Historia nie bez powodu jest nauczycielką życia. Jej wnikliwe studiowanie pozwala nam zrozumieć mechanizmy rządzące dziejami ludzkości. Ponadto daje możliwość rozpoznawania znaków z przeszłości, które mogą wiele mówić nam na temat tego, co może przynieść przyszłość. Jeśli chodzi o obecną Polskę – właśnie takie znaki już widać.    

29 X 1611 - największy polski triumf

29 października mija rocznica największego triumfu w naszych dziejach. Choć od 300 lat z uporem jest wymazywany z naszej historii, to jednak powoli acz nieubłaganie znów staje się częścią naszej narodowej świadomości. Mowa oczywiście o Hołdzie Ruskim.

Pogrzeb po sowiecku

To, jak potraktowano w Rosji ciała zabitych na smoleńskiej ziemi, może dziwić jedynie tych, którzy nie znają realiów za wschodnią granicą. Wszystko co obserwujemy, jest nie tylko konsekwencją zaprzaństwa naszych „władz”, ale również sowieckiej mentalności u naszego dużego sąsiada.

Rząd Tuska - krótkie zestawienie

Drodzy Czytelnicy – poniżej przedstawiam zestawienie. Kilka faktów, które gdzieś tam mniej lub bardziej mignęły w przestrzeni publicznej. Zebrane razem, zyskują nowy wymiar. Przyjrzyjcie się uważnie:

III RP - państwo niezdolne do rzeczy wielkich

Nasze obecne państwo zostało skonstruowane tak, że jest organicznie niezdolne do jakichkolwiek wielkich przedsięwzięć. Nie potrafi dokonać znaczącego postępu cywilizacyjnego ani też w jakikolwiek sposób wzbudzić dumy u swoich obywateli, zaktywizować i pobudzić do działania. Cóż się dziwić, skoro nawet rzeczy proste – jak rozkład jazdy pociągów – są często barierą nie do przebycia.

Nowa Konstytucja Węgier – wzór dla Polski i Europy

5 grudnia w ramach klubu Spotkanie i Dialog w auli Gimnazjum Salezjańskiego we Wrocławiu przy ul. Prusa miał miejsce wykład Piotr Gaglika na temat uchwalonej w tamtym roku nowej konstytucji Węgier. Prelegent w swoim wystąpieniu przedstawił dobrze uargumentowaną tezę, iż tak odsądzana od czci i wiary przez postępowe media ustawa zasadnicza Madziarów jest na wskroś nowoczesną odpowiedzią na wyzwania i problemy współczesności.

Propozycja Ziemkiewicza – endecka praca u podstaw

  Jakiś czas temu trafiła do księgarń najnowsza książka Rafała Ziemkiewicza "Mysli nowoczesnego endeka". Nawiązanie do słynnej książki współtwórcy polskiej niepodległości Romana Dmowskiego jest tu nieprzypadkowe. Oto bowiem znany pisarz i publicysta postanowił – posiłkując się historycznym przykładem endecji – wskazać swoją koncepcję odbudowy Polski zarówno jako państwa, jak i tworzącego go narodu. A wszystko po to, by – jak mawiał klasyk – Polska była Polską.    

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej