Przegląd wydarzeń ze świata

Libia Po kilku dniach zaciętych walk islamistyczni bojownicy zajęli siedzibę sił specjalnych w Bengazi na wschodzie Libii. Jest to najważniejsza baza wojskowa w tym mieście. Według źródeł wojskowych, wśród grup islamistycznych, które zajęły bazę, jest Ansar Aszaria, uważane przez USA za organizację terrorystyczną. AFP pisze, że zajęcie bazy jest najpoważniejszym dotąd ciosem dla libijskiej armii, bo jednostka sił specjalnych jest jedną z nielicznych regularnych brygad wojskowych w Libii.

 

 

 

Kambodża

Przed trybunałem ONZ w Phnom Penh rozpoczął się drugi proces dwóch najwyższych rangą żyjących przywódców Czerwonych Khmerów, którzy odpowiadają za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Na ławie oskarżonych zasiedli główny ideolog Czerwonych Khmerów, 88-letni Nuon Chea, zwany „Bratem Numer Dwa”, oraz 83-letni były prezydent Demokratycznej Kampuczy Czerwonych Khmerów Khieu Samphan. Proces dotyczy ludobójstwa na Wietnamczykach i muzułmańskiej mniejszości etnicznej Cham (w latach 1974-1979). Sprawę tę wyłączono z głównego procesu, żeby przyspieszyć procedury z powodu wieku oskarżonych. Ogłoszenie wyroku ma nastąpić w sierpniu. Prokuratorzy domagają się w nim dożywocia dla obu byłych komunistycznych przywódców.

Sąd dla Putina 

Jak donosi brytyjski dziennik „The Telegraph”, rosyjskiemu przywódcy  prezydentowi Putinowi grozi proces o wielomilionowe odszkodowania, bo odpowiada pośrednio za zestrzelenie boeinga. „Brytyjscy prawnicy zamierzają przeprowadzić proces zbiorowy przez amerykańskie sądy. Oskarżeni zostaną także prawdopodobnie wysocy rangą rosyjscy wojskowi, dowódcy oraz politycy związani z Putinem” – wyjaśnia brytyjska gazeta.

Dane odzyskane z pierwszej badanej czarnej skrzynki lotu MH17, do których dotarła telewizja CBS News, potwierdzają, że malezyjska maszyna została trafiona pociskiem. „Zbiornik paliwa samolotu został wielokrotnie trafiony odłamkami powstałymi w wyniku eksplozji pocisku” – pisze stacja na swoim portalu. Powołując się na anonimowych ekspertów, CBS News twierdzi, że do dekompresji kabiny doszło w wyniku „wielkiego wybuchu”. Duży wpływ na ostateczne potwierdzenie tego, że rzeczywiście doszło do zniszczenia samolotu za pomocą pocisku, ma mieć rzetelne zbadanie miejsca katastrofy. Już teraz przedstawiciele ekipy dokonującej oględzin miejsca zdarzenia opisują, że stan rzeczy osobistych pasażerów, paszportów, kart kredytowych i innych dokumentów potwierdza scenariusz ataku przy użyciu pocisku ziemia-powietrze.

Turcja

Co najmniej 76 wysokich rangą oficerów policji zatrzymano  w Turcji w związku z oskarżeniami o szpiegowanie i nie-
legalne podsłuchiwanie najbliższego otoczenia premiera Recepa Tayyipa Erdoğana. Funkcjonariusze mieli tworzyć organizację przestępczą. Tureckie media informują, że większość z zatrzymanych odgrywała kluczowe role podczas zeszłorocznego postępowania badającego przypadki korupcji, które doprowadziło do dymisji czterech członków gabinetu Erdoğana. Nagrania, które wyciekły do internetu, wskazywały na korupcyjne powiązania członków rządu. Erdoğan sugeruje, że dochodzenie antykorupcyjne stanowiło element podejmowanej przez wymiar sprawiedliwości próby faktycznego zamachu stanu.

Indonezja

Pokonany w wyborach prezydenckich w Indonezji były generał Prabowo Su-bianto zaskarży w Sądzie Konstytucyjnym wyniki głosowania z powodu masowych oszustw w procesie wyborczym. Indonezyjska komisja wyborcza poinformowała, że gubernator Dżakarty Joko Widodo, nazywany „Jokowi”, będzie kolejnym prezydentem kraju. Joko Widodo o 6 punktów procentowych wyprzedził swojego rywala z wyborów 9 lipca, Su-bianto. Szef doradców prawnych byłego generała oświadczył, że wyniki wyborów zostaną zaskarżone, choć wcześniej doradcy Subianto zapowiadali, że nie będą zwracać się do Sądu Konstytucyjnego w tej sprawie. Były generał odmawia uznania swojej porażki, wycofał się też z procesu liczenia głosów. Twierdzi, że głosowanie było niesprawiedliwe i pełne nadużyć.

Strefa Gazy

  Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił  Izraelski atak  na szkołę należącą do ONZ. Zginęło 17 Palestyńczyków, w tym dzieci, kobiety i członkowie personelu ONZ. Powiedział, że „okoliczności, w jakich do tego doszło, są na razie niejasne”.

Rzecznik UNRWA Chris Gunnes oświadczył, że oenzetowska szkoła została ostrzelana przez izraelską artylerię, mimo że armia izraelska otrzymała w kwietniu jej dokładne koordynaty. Ostrzelanie budynku nastąpiło w 24 godziny po tym, jak Rada Praw Człowieka ONZ oświadczyła, że istnieją fakty świadczące o zbrodniach wojennych Izraela. Przy sprzeciwie przedstawiciela USA Rada postanowiła utworzyć komisję do badania sytuacji w Strefie Gazy.

Trwają zabiegi mające na celu doprowadzenie do negocjacji pokojowych pomiędzy Izraelem a władzami Autonomii i Hamasem. Po raz drugi do Kairu przybył amerykański sekretarz stanu John Kerry. Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi rozmawiał z nim o możliwości wprowadzenia zawieszenia broni. Sisi oświadczył, że egipska propozycja zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem „nie wymaga ustępstw od żadnej ze stron”. Plan Kairu został początkowo zaakceptowany przez Izrael, ale odrzucił go Hamas, który domaga się zniesienia blokady Gazy i uwolnienia przez Izrael palestyńskich więźniów.

Od początku izraelskiej ofensywy około 110 tys. mieszkańców Strefy Gazy, której ludność liczy 1,8 miliona, porzuciło swoje domy, szukając schronienia m.in. w budynkach instytucji ONZ.         

 

Oprac. Marek Zalewski

 

 

 

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej