Można dostać rentę po rozwodzie- Marcin Żółkiewski

Renta rodzinna jest świadczeniem społecznym, mającym zapewnić byt rodzinie zmarłego, osobom które wskutek tej śmierci straciły środki na utrzymanie, jakie miały zapewniane. Prawo do renty – po spełnieniu określonych warunków – mają dzieci, rodzeństwo, małżonkowie, rodzice i wnuki. Czy jednak o taką rentę może ubiegać się rozwiedziona wdowa, która nie ma sądownie przyznanych alimentów?

 

 

 

 

Ważny wyrok TK

Do niedawna nie było to możliwe. Wszystko zmienił Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 maja 2014 r. – sygn. Akt SK 61/13 (Dz.U. Z 2014., poz. 683). Stwierdził on niezgodność z konstytucją przepisów, na mocy których prawo do renty rodzinnej przysługiwało tej wdowie, która w dniu śmierci męża musiała mieć prawo do alimentów – czy to poprzez drogę sadową, czy ustalone polubownie. Wyrok wszedł w życie 26 maja tego roku. Od tej chwili o rentę rodzinną mogą ubiegać się także te wdowy, które otrzymywały od małżonka  środki na utrzymanie, niezależnie od tego czy było to ustalane oficjalnie, ustnie czy nawet w sposób dorozumiany (poprzez faktyczne wykonanie).

 Co z wcześniejszymi sprawami?

Osoby rozwiedzione, które przed wyrokiem TK dostały od ZUS-u odmowę wypłaty świadczeń, teraz mogą ponownie starać się o ich przyznanie. Warunkiem jest to, że wcześniej odwoływały się od niekorzystnej decyzji organu ubezpieczeniowego do sądu, a ten prawomocnym wyrokiem podtrzymał decyzję odmowną. Do 26 sierpnia uprawnieni powinni złożyć wniosek o wznowienie postępowania sądowego – do tego sądu, który wydał wyrok, lub sądowej wyższej instancji. Niestety, dla osób które nie odwoływały się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ten termin minął 26 czerwca br.

 Inne informacje

Aby skorzystać z korzyści płynących z wyroku TK, panie zainteresowane otrzymaniem renty rodzinnej muszą uwiarygodnić fakt, iż zmarły alimentował je aż do dnia śmierci. Jak to zrobić   W różny sposób – np. poprzez wyciągi z konta. Jeżeli nie będziemy mogli tego udowodnić, świadczenia nie dostaniemy.

Renta rodzinna przyznawana jest na wniosek (druk ZUS Rp-2, a także ZUS Rp-2a, gdy mamy więcej niż jednego pełnoletniego wnioskodawcę). Składamy go we właściwym oddziale Zakładu ze względu na miejsce zamieszkania.

 

 

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej