Podróż służbowa i jazda lokalna

Te dwa terminy występują w wielu przepisach, przede wszystkim na gruncie prawa pracy. Jak to często bywa w prawie, choć brzmią podobnie, to jednak są rozróżnialne. Przyjrzyjmy się zatem, na czym dokładnie polegają różnice i co z nich wynika.

 

 

 

Podróż służbowa

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wykonując swoje obowiązki poza miejscem siedziby przedsiębiorcy lub swoim stałym miejscem pracy, ma prawo do uzyskania zwrotu kosztów podróży poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Jest to właśnie „podróż służbowa”, kiedy to następuje przekroczenie obszaru, gdzie zatrudniony zwykle pracuje.

Kluczowe jest tu określenie miejsca pracy – czy to konkretna miejscowość, czy województwo itd. – ponieważ wtedy określamy, kiedy owo przekroczenie następuje.

Jak liczyć koszty podróży? Pomocne jest tutaj rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Nazwa wskazuje, że określone tam zasady dotyczą tzw. budżetówki – jednakże art. 77(5) par. 4 kodeksu pracy stanowi, że pracownicy sektora prywatnego nie mogą mieć mniejszych diet za dojazd niż zatrudnieni w sferze publicznej. Ponadto w przypadku braku uregulowań w tej kwestii u danego pracodawcy prywatnego stosuje się odpowiednio przepisy tego rozporządzenia. 

Jazda lokalna

Podróż pracownika w ramach miejscowości będącej siedzibą przedsiębiorcy lub po obszarze wyznaczonym jako miejsce pracy jest tzw. jazdą lokalną. Pracodawca w tym wypadku nie musi zwracać kosztów przejazdu, aczkolwiek na podstawie odrębnych ustaleń może mieć obowiązek zwrotu pewnych kosztów.

Pojęcie jazdy lokalnej jest używane między innymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. 

Co jeszcze

Rozróżnienie jazdy lokalnej i podróży służbowej ma również doniosłe znaczenie na gruncie prawa podatkowego, m.in. w kwestii zwolnień z podatku dochodowego.

 

Marcin Żółkiewski

 

 

 

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej