Kto może skorzystać z karty podatkowej?- Marcin Żółkiewski

 Karta podatkowa jest jedną z form opłacania danin publicznych przewidzianą w polskim systemie prawnym. To najprostszy sposób opodatkowania, jednak mogą z niego skorzystać tylko określone podmioty. Kto może mieć kartę podatkową? Podatnicy mogący skorzystać z tej formy opodatkowania są wymienieni dokładnie w załączniku 4 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

 Mamy tam między innymi lekarzy weterynarii i ślusarzy. Jeśli więc chcemy skorzystać z karty, warto więc na początku sprawdzić, czy zaliczamy się do grupy mogącej skorzystać z tej formy rozliczenia.

Co do zasady, uprawnieni to podmioty, które złożą stosowny wniosek, prowadzą działalność w jednej z branż z ww. załącznika, nie zatrudniają nikogo na umowę o pracę ani nie korzystają z pracy innych zakładów (z wyjątkiem usług specjalistycznych) ani też małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie. Inny wymóg dotyczy nieprowadzenia innej działalności rolniczej niż wymieniona w art. 23 ustawy – ona sama też nie może mieć miejsca poza terytorium Polski.

 Jak się używa kartę podatkową?

Używający karty podatkowej nie musi prowadzić ksiąg, a także jest zwolniony z obowiązku składania zeznań podatkowych. Nie jest też konieczne w jego przypadku składanie zaliczek na podatek dochodowy.

Jest to niewątpliwie wygodne, ale z drugiej strony tacy podatnicy muszą wydawać na żądanie klienta faktury i rachunki, a także przechowują w kolejności kopie tych rachunków – licząc od końca roku, kiedy były wystawiane. 

Jak złożyć wniosek?

Należy go złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego – do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli dopiero zaczynamy działalność gospodarczą, wniosek składamy przed jej rozpoczęciem albo przed wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Przed wyborem formy opodatkowania należy dokładnie sprawdzić, jaka jest dla nas optymalna – nie zawsze ta najprostsza jest tą najkorzystniejsza.

 Marcin Żółkiewski

 

 

 

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej