Korona Królestwa Polskiego

W poszukiwaniu polskiej opoki...

Nowa węgierska konstytucja, zrywając całkowicie z latami sowieckiej dominacji, odnalazła korzenie Narodu i kultury w nawiązaniu do idei Korony św. Stefana.

Polska TRANSFORmACJA (cóż za prawdziwe słowo) utwierdziła nas w przekonaniu, że istnieje pilna konieczności ZERWANIA ciągłości z czasami minionymi i poszukiwania "twardego gruntu", na którym można byłoby ufundować narodowy byt.

Odwoływanie się do dorobku II Rzeczpospolitej spowodowała, że z całą mocą odżyły spory ideowe między "federalistami" i "integrystami", personalizowane osobami Józefa Piłsudskiego i Romana Domowskiego.

Próby nawiązywania do idei jagiellońskiej, firmowane przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nieuchronnie prowadziły na manowce w relacjach z Litwą (silny nacjonalizm), Ukrainą (nierozliczone zbrodnie w Małopolsce Wschodniej) i Białorusia (spór o mniejszość narodową).

Wydaje się, że rację ma prof. Andrzej Nowak z Krakowa, który tej polskiej opoki doszukuje się w idei Królestwa Korony Polskiej. Zwraca on uwagę, że to dzięki niej Władysław Łokietek, a po nim jego syn Kazimierz słusznie nazywany Wielkim, odbudowali polską państwowość.

Warto zauważyć, że to przede wszystkim Łokietek, czynnie przeciwstawiał się próbom rozebrania ziem polskich przez zaborczych sąsiadów. A byli nimi wówczas: Królestwo Czech Wacława II, III i Jana Luksemburskiego, Brandenburgia, Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwany Krzyżakami.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej