Ignorancja JKM

 Niewątpliwie na tle polityków III RP Janusz Korwin Mikke robi wrażenie człowieka mówiącego z sensem. Jest to jednak przede wszystkim efekt tła (czyli zjawiska polegającego na tym że dzięki bardzo ale to bardzo brzydkiemu tłu coś brzydkiego wygląda na ładniejsze niż jest w rzeczywistości).  

 Wśród wielu wad Janusza Korwin Mikke jest i ta polegająca na kreowaniu się przez JKM na autorytet w sprawach na których się nie zna. JKM wielokrotnie dowiódł nie zna się na bardzo wielu sprawach. Co gorsza JKM wykorzystuje zaufanie kolejnych pokoleń swoich sympatyków do zarażania ich swoimi opiniami nie mającymi podstaw w rzeczywistości.

Niewątpliwie destruktywną cechą Korwina Mikke, cechą która zniszczyła UPR, były poglądy wykraczające daleko poza zdroworozsądkowy program środowiska UPR. Poglądy które skutecznie odwracały uwagę wyborców od słusznych postulatów środowiska UPR. Zapisem między innymi takich poglądów był wywiad rzeka „Korwin wolnościowiec z misją”. Wywiadu który z Januszem Korwin Mikke przeprowadził Tomasz Sommer.

Na łamach owego wywiadu JKM deklarował że: ojciec powinien wychowywać syna dopiero od 5 roku życia, wychowaniem córek i wychowaniem religijnym powinna zajmować się matka, dziewczęta powinny powinny uczyć się tylko do 15 roku życia, a dzieci powinny pracować zarobkowo.

Do klasyki mizogini należą niewątpliwie twierdzenia JKM o kobietach. Według Janusza Korwina Mikke: kobiety nie nadają się do nauki, tylko do prac opiekuńczych, „w każdej dziedzinie mężczyźni są lepsi” od kobiet, dopiero po menopauzie kobiety są zdolne do angażowania się w politykę (choć tylko na szczeblu lokalnym), należy zalegalizować poligamie i prostytucje, z dziewczętami można już kopulować po ich pierwszej miesiączce, państwo nie powinno regulować wieku zawierania małżeństw.

 

Wiara i kościół nie są istotne dla Janusza Korwin Mikke. Według niego: wiara jest pewną konwencją mająca konsekwencje obyczajowe, wszystkie religie monoteistyczne są bliskie prawdy. Korwin, uważa że nie da się stwierdzić które wyznanie jest prawdziwe, deklaruje awersje do kultu Matki Boskiej (który uzależnia mężczyzn od kobiet), uznaje za szkodliwy kult świętych. Korwin głosi że Bóg stworzył świat ale w niego nie interweniuje, a objawienia i stygmaty to dziwactwo. Chlubą publicysty jest to że nie czytał niczego co napisali święci. Dla Korwina Mikke wiara jest tylko skutecznym sposobem kontroli społecznej, kwestie teologiczne nie wzbudzają jego zainteresowania (pomimo to polityk deklaruje że do kościoła chodzi regularnie i przyjmuje komunie).

 

Zdaniem Janusza Korwina Mikke masoneria jest pożyteczna bo wspiera monarchie. Publicysta deklaruje że w USA sam by się do masonerii zapisał (poparcie przez monarchistę JKM amerykańskiej masonerii, która obaliła monarchię, to wyraz typowej dla JKM logiki). Dla Korwina problem żydowski nie jest istotny. Korwin Mikke deklaruje że „nie jestem nacjonalistą, nie uznaje prawa narodów do samostanowienia”.

 

Najlepszym ustrojem zdaniem Korwina jest monarchia. Według JKM monarchia chroni przed nacjonalizmem i antysemityzmem, rozwiązuje wszelkie problemy. Zdaniem polityka przyszły król Polski nie powinien być Polakiem. W monarchii JKM było by dobrowolne niewolnictwo.

 

Ostatnio JKM zwrócił na siebie uwagę szkalowaniem uczestników Marszu Niepodległości i manifestowaniem swojej niewiedzy o ONR (wszystko to w duchu walki z rzekomym nazizmem). JKM zarzucił uczestnikom Marszu że nawiązują do lewicowej tradycji ONR ABC i ONR Falangi.

 

Wbrew twierdzeniom JKM: ONR nie był lewicowy, a organizacja ONR Falanga nie istniała.

 

ONR został powołany w kwietnia 1934 roku. Szybko jednak sanacyjna dyktatura zdelegalizowały ONR i uwięziły przywódców Obozu w Berezie Kartuskiej. Po delegalizacji w ONR doszło do rozłamu. Większość działaczy, przeciwstawiających się gospodarce planowej, działała nielegalnie pod szyldem ONR - środowisko to dysponowało pismem ABC. Mniejszość, popierająca gospodarkę planową, działała pod szyldem Ruchu Narodowo Radykalnego - i dysponowała pismem Falanga.

 

W sferze życia gospodarczego ONR domagał się: zachowania własności prywatnej, zagwarantowania społecznej roli własności prywatnej, przekazania w ręce Polaków bogactw naturalnych, upowszechnienia rodzinnych gospodarstwach rolnych, likwidacji bezrobocia. Na łamach ABC ONR sprzeciwiał się: industrializacji prowadzącej do proletaryzacji i zniszczenia relacji społecznych, upaństwowieniu własności prywatnej, centralnemu planowaniu. ONR na łamach ABC domagał: tego by Polacy nie byli proletariuszami i pracownikami najemnymi tylko właścicielami przedsiębiorstw rodzinnych, likwidacji korporacji, dekoncentracji przemysłu, państwowego nadzoru i kontroli by nie dopuścić do monopolu korporacji. RNR w sferze życia gospodarczego domagał się: gospodarki planowej, interwencjonizmu państwa, industrializacji, koncentracji przemysłu, krytykowała samorządność i konkurencje w gospodarce.

 

 

 

 

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej