Ta iest prawdy własność, że fałszu zasłoną ukrytą, że zdrady staraniem przyćmioną i utłumioną być może.

Wszem w obec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy do wiadomości podaię, Ta iest prawdy własność, że fałszu zasłoną ukrytą, że zdrady staraniem przyćmioną i utłumioną być może. Czas tylko zdziera tę zasłonę, okazuje sprośność zdrady, a światło prawdy choć czasem późno na publiczny widok zawsze wychodzi. 

Zbiegiem okoliczności i passyi połączonych utkana była ta zasłona, którą Rzeczy publicznych prawdziwą potrzebę i doyścia do nich prawdziwą drogę (która w ten czas Narodowi otwartą stała ) ukryć przed Narodem przedsięwzięto, zwodzeniem tylko miotano Naród, wystawiano Polityki fałszywej bez fundamentu gmachy, Praw mnóstwo, do zrozumienia w zamiarach niepodobne, prawdziwie w Więzy Naród wciskaiące, wielkimi wolności i równości Słowami zdobiono, tak że gach tey Budowy zwodniczy zdawał się, oczom niezgłębiającym rzeczy, niezmierny, i wspaniały; lecz prawdziwie podobny był do tych odób ruchomych Teatru, co ani fundamentu, ani ciała żadnego niemaią, a część zwidzionego Narodu zabespieczyć się takowym rozumiała dziełem. Tak letkie i nietrwałe stawiając Narodowi twierdze wywrócono gmach Rzeczy-Pospolitey odwieczny, a Proiektami niezmiernemi, a nie rozsądnemi mnożąc nasienia kłótni, i niepokoie koniec Imienia Polskiego gotować zdawali się. 

W tym rzeczy były stanie, gdy Konfederacya nasza czystą miłością Oyczyzny natchnięta, roztropnością prowadzona, wsparciem dla Rzeczy-Pospolitey wspaniałym i nieinteressownym Wielkiey Monarchni zabezpieczona, czynności swoje rozpoczęła; cel nasz wyiaśniły Narodowi pisma, któreśmy wiadomości publiczney podali. 

Akt Konfederacyi Targowickiey cel nasz wyjaśnia, Przysięga wkłada święty obowiązek na prawych Rzeczy-Pospolitey Synów ... 

* Wszelkie podobieństwa ... itd. 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej