Objeść się orłem

Czekoladowy orzeł odsłaniany w Dniu Flagi przez Bronisława Komorowskiego jest wyznacznikiem fajnej Polski. Czy można się dziwić poparciu rządzących dla komercyjnego wykorzystywania symbolu narodowego Czy niedługo naszego narodowego orła będziemy mieli na piwie i prezerwatywach? Minister kultury Bogdan Zdrojewski jednoznacznie stwierdził, że dowolna kreatywna wariacja na temat symboli narodowych może być wykorzystywana w celach komercyjnych.   

 Jeden chór?

Prezydentowi Polacy powierzyli odpowiedzialność za ojczyznę. Bronisław Komorowski, uznał za swoją misję propagandowe głoszenie jak pięknie i fajnie jest dzisiaj w kraju. Do chóru tej politycznej szopki dołączyła, Gazeta Wyborcza i radiowa Trójka. Wszyscy gromko wołają o ogólną szczęśliwość, demonstrują zadowolenie. Jest fajnie. Na zakończenie tego przedstawienia objemy się czekoladowym orłem. Szczyt szczęśliwości.

A gdzie troska o przyszłość, gdzie rozwiązywanie istotnych, bieżących problemów?

Głupota czy celowe niszczenie symboli?

Bieda, rosnące bezrobocie, pogarszająca się służba zdrowia, korupcja na każdym szczeblu władzy, niesprawiedliwy i skompromitowany wymiar sprawiedliwości-czy lekarstwem na te narodowe bóle ma być czekolada? Lawinowo rośnie zadłużenie państwa, samorządów, społeczeństwa. Grozi nam demograficzna zapaść, emigracja jest większa niż za komuny, majątek narodowy został wyprzedany za bezcen, demokracja to fikcja. Z czego mamy być zadowoleni? Kto i jak ma wierzyć w te bajeczki o radosnej teraźniejszości?

Czekoladowy orzeł w odczuciu wielu Polaków stanowi profanację symbolu narodowego. Czy afera, która wybuchła po „eksperymentalnym” zdjęciu godła z koszulek reprezentacji Polski przed EURO 2012 niczego władzy nie nauczyła? Na początku tego roku orły zaczęły „znikać” ze stron internetowych ministerstw, co również wywołało oburzenie Polaków i zmusiło władze do przywrócenia godła. A tu, powaga i majestat prezydenckiego urzędu zamienione zostały w jarmarczny piknik. Żal duszę ściska.

                                                                                                                  Albert Łyjak

 

 

 

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej