A "rasiści" ostrzegali...

Przyznam, że o wydarzeniach z Francji dowiedziałem się stosunkowo niedawno. Zamach w redakcji tygodnika Charlie Hebdo skłonił mnie do niestety bardzo gorzkiej refleksji.  

Kilka lat temu pewni ludzie spojrzeli na statystyki urodzin w Europie Zachodniej. Porównali liczbę muzułmanów z różnych lat. Posłuchali wypowiedzi przywódców lokalnych społeczności islamskich. Pomyśleli, co muzułmanin prawdopodobnie może myśleć sobie o Europie Zachodniej i jej wzorcach. I doszli do wniosku, że sytuacja jest potencjalnie niebezpieczna. Postanowili zacząć o tej sprawie rozmawiać. Ostrzegać.

Co usłyszeli? Usłyszeli, że chyba im się w domu nudzi i nie mają własnych problemów. Że są kolejnymi, którzy straszą i kreują się na proroków, a wszystko to zapewne robią, aby coś z tego mieć. Że są faszystami, rasistami oraz ksenofobami. Że nie ma w nich miłosierdzia, a przecież podobno są chrześcijanami. Więc część z nich dała sobie spokój.

Teraz stała się kolejna tragedia z udziałem przedstawicieli mniejszości islamskiej. Najgłośniej nad ofiarami płaczą ci, którzy jeszcze niedawno mieli ubaw wyśmiewając „ksenofobiczne lęki islamofobów”. Wiem, że to co teraz napiszę wyjątkowo niedelikatna uwaga z mojej strony, ale lepiej by zrobili, gdyby zamiast lamentować nad zmarłymi zaczęli lamentować nad własną krótkowzrocznością.

Część osób uzna, że to co piszę to „wykorzystywanie tragedii do robienia polityki”. No trudno. Kto mnie zna, ten wie jakiem mam intencje; a kto woli kurczowo zamykać oczy na to co się dzieje i tak nie będę potrafił przekonać. To nie jest tak, że chcę teraz wykrzyknąć „… a nie mówiłem!” Chcę tylko pokazać, że nawet jeśli ktoś mówi coś, czego się nieprzyjemnie słucha, to może jednak warto wysłuchać. Bo najwyższy czas dostrzec, że kraje naszego kontynentu mają pewne problemy z radykalnymi mniejszościami i powinny przemyśleć dotychczasową politykę.

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej