Partia „Zmiana” i jej program

Głośniej na temat nowopowstałej partii „Zmiana” zrobiło się, gdy jej działacze nieproszeni weszli do studia w którym nagrywano program „Młodzież Kontra”. Bardziej niż sposoby promowania się interesuje mnie program tego ugrupowania i dlatego specjalnie dla Czytelników przygotowałem, mam nadzieję że treściwą i dokładną, analizę programu „Zmiany”. Opis uzupełniłem moją własną oceną tych propozycji.  

Program „Zmiany” jest zawarty w Deklaracji Ideowej (DI) oraz w Deklaracji Programowej (DP). Oba dokumenty są krótkie, co uważam generalnie za plus. Obawiam się jednak, że tym razem twórcy trochę przesadzili. Pierwszy z nich składa się z jedenastu punktów, a drugi zaledwie z… pięciu! Siłą rzeczy są one bardzo ogólne.

 

Wartości

Zgodnie z Deklaracją Ideową „Zmiana” korzysta z tradycji różnych nurtów politycznych które nawiązują do sprawiedliwości społecznej (DI 1). Nawiązania do tej idei są obecne w kilku punktach Deklaracji, jak choćby w obietnicy dążenia do realizacji zawartej w Konstytucji zasady sprawiedliwości społecznej (DI 9). Twórcy dokumentu określają ugrupowanie jako demokratyczne (DI 3), postępowe (DI 8), patriotyczne (DI 5) oraz pokojowe (DI 7). W sferze etyki partia odwołuje się do idei praw człowieka (DI 10).

Nie wierzę w prawa człowieka, więc szukając etycznych wskazówek na temat polityki zwróciłbym się w inną stronę. Do entuzjastów demokracji nie należę, słowo postęp kojarzy mi się negatywnie (ze słowem podstęp) a zamiast sprawiedliwości społecznej wybieram sprawiedliwość. Jednym słowem: idee „Zmiany” to nie są moje idee.

 

Gospodarka

Autorzy programu dość otwarcie deklarują swoje poglądy gospodarcze wprost określając „Zmianę” jako partię antykapitalistyczną (DI 4). Proponują budowę państwa socjalnego w którym kolektywne formy własności (na przykład własność państwowa) byłyby uprzywilejowane względem własności prywatnej (DI 9). Sprzeciwiają się prywatyzacji i reprywatyzacji (DI 11) oraz chcą upaństwowienia surowców, przemysłu oraz banków (DP 2). Rolnictwo również miałoby być otoczone opieką państwa a jego opłacalność zapewniona (DP 3). Pomysłem na likwidację bezrobocia jest rozbudowa przemysłu (DP 3). „Zmiana” popiera bezpłatną opiekę zdrowotną oraz edukację (DI 10). Podatki miałyby być sprawiedliwe (DP 3).

Uważam, że spychanie własności prywatnej na boczny tor i zwiększanie udziału państwa we własności źle się odbije na dobrobycie kraju. Po realizacji takiego programu spodziewałbym się spadku efektywności choćby dlatego, że odpowiedzialność za wspólne (czyli państwowe) przedsiębiorstwa byłaby rozmyta. Pomijam już fakt, że odebranie komuś jego firmy i zrobienie z niej wspólnej własności to po prostu obrabowanie tego człowieka. Nie wiem jak państwo miałoby zapewnić opłacalność produkcji rolnej, bo program tego nie precyzuje. Czegoś takiego jak bezpłatna edukacja i opieka zdrowotna nie ma. Jest tylko taka, za którą się płaci bezpośrednio i wtedy jest tańsza i lepsza, albo taka za którą się płaci pośrednio czyli poprzez podatki. A ponieważ państwo-pośrednik musi kosztować, to edukacja i opieka jest wtedy droższa i słabsza. Dla mnie „Zmiana” domagając się bezpłatnej ochrony zdrowia i edukacji domaga się utrzymania obecnych wysokich cen za te usługi. Nie wiem jakie konkretnie podatki proponują autorzy.

 

Polityka zagraniczna

Celem „Zmiany” jest przywrócenie Polsce suwerenności utraconej na rzecz …wielkiego kapitału i imperialistycznych mocarstw (DI 5). Twórcy programu zakładają współpracę i dbanie o pokojowe relacje ze wszystkimi krajami Europy (DI 7). Jednym ważniejszych postulatów „Zmiany” jest opuszczenie przez Polskę struktur NATO aby odbudować własne siły zbrojne(DP 1).

Troskę o suwerenność Polski odbieram pozytywnie, bo wolę Polskę jako kraj niepodległy. Podejrzewam jednak, że mówiąc o zagrożeniach dla niepodległości mamy co innego na myśli. Podobnie uważam, że powinniśmy starać się (ale nie za wszelką cenę oczywiście) o dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami zamiast robić sobie wrogów tylko dlatego, że politycy z Europy Zachodniej nie potrafią tolerować krajów o innych ustrojach politycznych. Nie popadłbym wyjścia z NATO i nie wiem dlaczego trwanie w Organizacji miałoby być przeszkodą dla odbudowania własnych sił zbrojnych. NATO praktycznie nie ogranicza suwerenności Polski, bo nie nakłada obowiązku brania udziału w wojnach, poza obroną innych zaatakowanych członków Organizacji. Dla przykładu: Hiszpania nie chciała brać udziału w ataku USA na Irak i nie wzięła udziału, a przecież jest członkiem NATO. Zdecydowanie więcej ograniczeń nakłada na nas Unia Europejska. O dziwo w programie tak niepodległościowej „Zmiany” ani razu Unii jednak nie skrytykowano.

 

Ustrój polityczny

Program partii zakłada demokratyczną formę państwa (DI 3) jednak szczegółów jak miałby jego ustrój wyglądać niestety brakuje. Jest mowa jedynie o tym, że system władzy powinien być czytelny z precyzyjnie określonym zakresem odpowiedzialności oraz uprawnień poszczególnych władz (DP 5). Program zakłada także utworzenie instrumentów demokracji bezpośredniej (DP 5).

Nie wiem właściwie do czego się odnieść. Jeśli chodzi o reformy ustroju, to ten program nie zawiera praktycznie niczego.

 

 

Generalnie program „Zmiany” jest bardzo ogólny i mało konkretny. Nie chcę tych ludzi zbyt surowo oceniać. Być może ich program jest dopiero w budowie i będzie uzupełniany. Jeśli mam być jednak szczery, to na dziś jest bardzo skąpy i ogólnikowy. Propozycje tej partii nie tylko są bardzo ogólne ale i nie należą do najmądrzejszych. Rozbudowa aparatu państwa i koncepcje ekonomiczne pachnące centralnym sterowaniem mnie nie przekonują. Deklaracja Programowa głosi, że ta partia głęboko przeora skompromitowany system ponieważ jest partia inną niż wszystkie i przyniesie prawdziwe zmiany. Nie bardzo wierzę, że te zmiany byłyby znaczące. Poglądami na finansowanie edukacji i innych usług oraz swoim poparciem dla demokracji niczym się od Platformy albo PiSu nie różni.

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej