Nie żyje Marek Nowakowski. Znakomity pisarz, publicysta i autor wielu książek, zmarł po długiej chorobie.

Marek Nowakowski urodził się 2 marca 1935 w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1957 r, ogłoszonym na łamach „Nowej Kultury” opowiadaniem –„Kwadratowy”.Był uczestnikiem protestów przeciwko zmianom w konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w 1984 roku był aresztowany. Był współzałożycielem podziemnego pisma literackiego „Zapis” (1977), a także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszkał w Warszawie.23 września 2006 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przeglądam notatki, w których odnajduje, własnoręcznie napisany przez Marka Nowakowskiego list pożegnalny- Ostatnie pożegnanie św. pamięci Janusza Krasińskiego, kolegi i przyjaciela po piórze. List, ukazał się w dwutygodniku Gazeta Obywatelska-Kornela Morawieckiego, z którą to gazetą, Marek Nowakowski od dwóch lat współpracował.

„ W ostatnich latach spotykaliśmy się często na ławce przy przystanku tramwajowym na skrzyżowaniu Filtrowej i Raszyńskiej. Chodziliśmy uliczkami Ochoty i rozmawialiśmy o literaturze, życiu, ludziach, Polsce. Martwiła go zatrata pamięci o przeszłości, ślepota rządzących. Przeżywał wzloty i upadki. Już nie będziemy się spotykać…”

W liście opisującym Janusza Krasińskiego, odnajduję wspólnotę duchową, literacką. Bo czyż opis swojego przyjaciela nie pasował do niego samego?

„…pozostawił w swojej twórczości dramatyczny opis człowieka, walczącego ze wszystkich sił o wolność dla siebie i innych. Jego dzieło pozostanie świadectwem złowrogich czasów i przestroga dla przyszłości…”

Marek Nowakowski umarł zmagając się z ciężką chorobą w wieku 79 lat.

Ostatni fragment listu, który mam przed sobą:

„ …no i pozostał jego pies, bezpańskie, zagłodzone stworzenie, przygarnięte prze niego przed laty. Razem z nim chodziliśmy na nasze spacery. Żegnaj. Może do zobaczenia..”

Albert Łyjak

żródło; http://albertowisko.wordpress.com/2014/05/16/nie-zyje-marek-nowakowski-znakomity-pisarz-publicysta-i-autor-wielu-ksiazek-zmarl-po-dlugiej-chorobie/#more-941

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej