Nie żyje Marek Nowakowski. Znakomity pisarz, publicysta i autor wielu książek, zmarł po długiej chorobie.

Marek Nowakowski urodził się 2 marca 1935 w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1957 r, ogłoszonym na łamach „Nowej Kultury” opowiadaniem –„Kwadratowy”.Był uczestnikiem protestów przeciwko zmianom w konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w 1984 roku był aresztowany. Był współzałożycielem podziemnego pisma literackiego „Zapis” (1977), a także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszkał w Warszawie.23 września 2006 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przeglądam notatki, w których odnajduje, własnoręcznie napisany przez Marka Nowakowskiego list pożegnalny- Ostatnie pożegnanie św. pamięci Janusza Krasińskiego, kolegi i przyjaciela po piórze. List, ukazał się w dwutygodniku Gazeta Obywatelska-Kornela Morawieckiego, z którą to gazetą, Marek Nowakowski od dwóch lat współpracował.

„ W ostatnich latach spotykaliśmy się często na ławce przy przystanku tramwajowym na skrzyżowaniu Filtrowej i Raszyńskiej. Chodziliśmy uliczkami Ochoty i rozmawialiśmy o literaturze, życiu, ludziach, Polsce. Martwiła go zatrata pamięci o przeszłości, ślepota rządzących. Przeżywał wzloty i upadki. Już nie będziemy się spotykać…”

W liście opisującym Janusza Krasińskiego, odnajduję wspólnotę duchową, literacką. Bo czyż opis swojego przyjaciela nie pasował do niego samego?

„…pozostawił w swojej twórczości dramatyczny opis człowieka, walczącego ze wszystkich sił o wolność dla siebie i innych. Jego dzieło pozostanie świadectwem złowrogich czasów i przestroga dla przyszłości…”

Marek Nowakowski umarł zmagając się z ciężką chorobą w wieku 79 lat.

Ostatni fragment listu, który mam przed sobą:

„ …no i pozostał jego pies, bezpańskie, zagłodzone stworzenie, przygarnięte prze niego przed laty. Razem z nim chodziliśmy na nasze spacery. Żegnaj. Może do zobaczenia..”

Albert Łyjak

żródło; http://albertowisko.wordpress.com/2014/05/16/nie-zyje-marek-nowakowski-znakomity-pisarz-publicysta-i-autor-wielu-ksiazek-zmarl-po-dlugiej-chorobie/#more-941

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej