„Młodzież a demokracja”

Projekt współfinansowany jest przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży.

Skierowany jest przede wszystkim do młodych osób, które będą lub już uczestniczą w procesach decyzyjnych i wyborczych kraju. Realizację zadania rozpoczniemy od wykładu inauguracyjnego pt.: „Czym jest demokracja?” – prowadzonego przez osoby znane z działalności politycznej, który zakończony zostanie debatą.

Następnie planowana jest seria  warsztatów poznawczych – ich celem jest rozpoznanie wiedzy i oczekiwań młodzieży, wyjaśnienie czym jest działalność społeczna, przybliżenie możliwych dla młodzieży obszarów działań.

Kolejnym etapem będzie spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej – spotkania z ludźmi aktywnymi, którzy mogliby zaprezentować swoją działalność w praktyce i zainspirować młodzież do aktywności. Celem spotkań jest pokazanie młodym ludziom sensu działalności społecznej oraz różnych możliwości realizacji zakładanych celów.

Kolejnym etapem będą warsztaty aktywizujące, których celem będzie usystematyzowanie wiedzy o działalności społecznej i wolontariacie oraz pokazanie perspektyw do podejmowania aktywności. Zajęcia będą promowały ideę wolontariatu poprzez pokazywanie różnych form a także rozmowy i spotkania z wolontariuszami (młodzieżą ale również osobami dorosłymi i seniorami). Uczestnicy projekty będą mieli możliwość zostań wolontariuszem przy okazji współpracy ze Stowarzyszeniem, redakcją Gazety Obywatelska oraz kanałem internetowym.

Spotkania w ramach realizacji projektu zostaną przeprowadzone w celu przedstawienia i upowszechniania sposobów uczestnictwa z życiu społecznym zwiększających aktywność obywatelską.

Realizacja projektu

Celem projektu "Młodzież a Demokracja" było przeprowadzenie działań wspomagających rozwój i rozumienie zasad demokracji oraz wypracowanie i upowszechnienie modelu uczestnictwa młodych ludzi w życiu społecznym i zwiększenie ich aktywności obywatelskiej.

Założenia projektowe zostały osiągnięte poprzez realizację następujących działań:

- zorganizowano wykład inauguracyjny wraz z debatą pt. " Czym jest demokracja". Prelegentem i osobą prowadzącą spotkanie był poseł na Sejm RP VIII kadencji Kornel Morawiecki. Wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem osób młodych, głównie studentów.

-zorganizowano serię warsztatów poznawczych,

- zorganizowano spotkania z przedstawicielami społeczności lokalnej,

- zorganizowano serię warsztatów aktywizujących,

Uczestnikami spotkań byli głównie ludzie młodzi ze szkół średnich i wyższych uczelni, którzy chętnie w nich uczestniczyli. Ponadto w projekcie brali udział także dorośli i seniorzy.

Prowadzącymi spotkania byli członkowie i sympatycy stowarzyszenia Solidarność Walcząca, osoby, które działały w opozycji antykomunistycznej i nadal bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Ich autorytet, doświadczenia i wiedza zdecydowanie wpłynęły na zwiększenie zrozumienia zasad demokracji oraz na upowszechnienie uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększenie aktywności obywatelskiej uczestników projektu. 

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej