Chemik Police i cała reszta- Paweł Sasiela

Dwa tygodnie po rozpoczęciu rozgrywek najwyższej klasy rozgrywkowej mężczyzn, startuje nowy sezon siatkarskiej elity pań. Podobnie jak w poprzednich latach zdecydowanym faworytem będzie Chemik Police, który w przeciwieństwie do zespołów najpoważniejszych rywalek, nie tylko się nie osłabił, ale i wzmocnił.

Policzanki, występujące na co dzień w szczecińskiej Azoty Arenie, zasiliły w przerwie letniej m.in. libero Aleksandra Krzos grająca ostatnio w Muszyniance oraz atakująca Katarzyna Zaroślińska, która w ubiegłym sezonie wywalczyła wicemistrzostwo Polski z Atomem Treflem Sopot. Chemik celujący tradycyjnie nie tylko w sukces na krajowym, ale i europejskim podwórku, będzie więc zdecydowanym faworytem do kontynuowania hegemonii. W ORLEN Lidze drużyna z Polic dominuje od 2014 roku. Zdobyła w tym czasie trzy mistrzostwa z rzędu.

Trudno przypuszczać, by w sezonie 2016/2017 uległo to zmianie. Najpoważniejsze rywalki z ostatnich lat z Sopotu doznały między rozgrywkami poważnych ubytków kadrowych. Z zespołu odszedł nie tylko trener Lorenzo Micelli, ale także większość zawodniczek. Wśród nich gwiazdy ligi, jak choćby Maja Tokarska, Zuzanna Efimienko, Maret Balkestein-Grothues czy wspomniana Katarzyna Zaroślińska. Atomówkom w nadchodzącym sezonie niezwykle trudno będzie nawiązać do sukcesów z ostatnich lat.

Impel wciąż mocny

Ogromne zmiany zaszły też w trzeciej drużynie minionego sezonu z Wrocławia. Impel opuściły największe gwiazdy, które w minionym sezonie nie zdołały sięgnąć po wymarzone mistrzostwo Polski. Ze stolicą Dolnego Śląska pożegnały się m.in. Carolina Costagrande, Kristin Hildebrand, Milena Radecka i Katarzyna Skowrońska-Dolata. Nowym pierwszym szkoleniowcem został natomiast Marek Solarewicz. Choć teoretycznie drużyna jest dużo słabsza, nie oznacza to, że wrocławianek nie stać na powtórzenie wyniku z minionego sezonu.

W zespole zostało kilka siatkarek, które w minionych rozgrywkach należały do trzonu drużyny, wśród nich Agnieszka Kąkolewska, Agata Sawicka, Monika Ptak czy kapitan Joanna Kaczor. Z kolei do ekipy z Wrocławia dołączyły też dwie Amerykanki: rozgrywająca Micha Hancock występująca w poprzednim sezonie w Tauronie MKS-ie Dąbrowa Górnicza oraz przyjmująca Megan Courtney, dla której Impel będzie pierwszym europejskim klubem. Ponadto w drużynie zagra atakująca Katarzyna Konieczna, która na boisko wraca po urlopie macierzyńskim oraz reprezentacyjna przyjmująca Natalia Mędrzyk (Kurnikowska), broniąca ostatnio barw Muszynianki Muszyna.

Co ciekawe Impel, chcąc propagować siatkówkę w całym regionie, w zbliżającym się sezonie część ligowych spotkań rozgrywać będzie w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach. W przeszłości siatkarki ze stolicy Dolnego Śląska występowały już w Miliczu i Twardogórze. Oczywiście pozostałe pojedynki Impelek odbywać się będą jak w minionym sezonie we wrocławskiej Hali Orbita.

Derby Łodzi

Ten sezon wyjątkowy będzie także z innego powodu. ORLEN Liga powiększona została do czternastu drużyn. Do siatkarskiej elity dołączyły Budowlani Toruń i ŁKS Łódź, co oznacza że czekają nas chociażby derby Łodzi. Natomiast rywalizacja tradycyjnie składać się będzie z dwóch faz. W sezonie zasadniczym wszystkie zespoły rozegrają ze sobą mecz i rewanż. O mistrzostwie Polski zadecydują dwumecze w fazie play-off z udziałem czterech najlepszych zespołów. Wśród nich, poza Chemikiem i Impelem, znaleźć będą się chciały siatkarki z Dąbrowy Górniczej i Muszyny. Ambicje mają też Budowlani Łódź, a nie sposób wykluczyć też niespodzianek.

 

Z kolei ekipy, które po zakończeniu fazy zasadniczej uplasują się w tabeli na lokatach 5-14, rozegrają dwumecze o ostateczne miejsca w klasyfikacji końcowej. Ważną zmianą jest to, iż czternasta drużyna o miejsca w ORLEN Lidze w sezonie 2017/2018 zagra z najlepszym zespołem pierwszej ligi. Baraże rozgrywane będą do trzech zwycięstw. Gospodarzem pierwszego, drugiego i ewentualnie piątego meczu będzie klub ORLEN Ligi, zaś gospodarzem trzeciego i ewentualnie czwartego meczu klub zaplecza ekstraklasy. Emocji więc nie zabraknie.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej