Wsparcie dla polskiego biznesu

W Bukowinie Tatrzańskiej wicepremier Mateusz Morawiecki mówił o roli rynku kapitałowego w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Odwiedził też dwie polskie firmy rodzinne: obuwniczą – Wojas i meblarską – Ryś.

W Bukowinie Tatrzańskiej wicepremier MateuszMorawiecki mówił o roli rynku kapitałowego w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Odwiedził też dwie polskie firmy rodzinne: obuwniczą – Wojas i meblarską – Ryś.

"Mocny i wiarygodny rynek kapitałowy będzie stanowić fundament dla wielu inicjatyw z naszej rządowej strategii. Absolutnym priorytetem rządu jest uruchomienie programów tworzących długoterminowe oszczędności Polaków. Polacy, co pokazują ostatnie badania, chcą oszczędzać na emerytury, dlatego środki z OFE zostaną przekazane na imienne konta ponad 16 milionów naszych obywateli. To dlatego, dostosowany do dzisiejszych i przyszłych wyzwań, krajowy rynek kapitałowy jest niezbędnym elementem realizacji Programu Budowy Kapitału i niezbędnym elementem nowego systemu emerytalnego, jaki zaproponowaliśmy Polakom" – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas odbywającej się w Bukowinie Tatrzańskiej XVII Konferencji Izb Domów Maklerskich „Rynek kapitałowy dla budowania dobrobytu Polaków”. 

W dorocznej trzydniowej Konferencji udział biorą inwestorzy, przedstawiciele spółek giełdowych, domów maklerskich, banków, rządu i organizacji biznesowych.

W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju znalazły się konkretne działania na rzecz rynku kapitałowego. Przygotowana zostanie m.in. strategia rozwoju tego rynku. Wskazane zostaną w niej np. niezbędne zmiany instytucjonalne i regulacyjne. Wicepremier Morawiecki wskazał również na potrzebę wzmocnienia inicjatyw, które zwiększą zaufanie Polaków do rynku kapitałowego. 

"Zaufanie to kluczowe słowo w przebudowie zasad na jakich funkcjonować powinien odświeżony rynek kapitałowy w Polsce. Musimy skończyć z bylejakością i doraźnością w tworzeniu podstaw do szybszego rozwoju polskiej gospodarki, której istotnym obszarem jest i pozostanie rynek kapitałowy. Jego siła, wiarygodność i perspektywy zależą w równej mierze zarówno od strategii rozwojowych, jak i samych uczestników tego rynku" – zauważył Mateusz Morawiecki.

W drodze powrotnej Wicepremier odwiedził również dwie firmy rodzinne: producenta obuwia  Wojas oraz fabrykę mebli Ryś. Oba przedsiębiorstwa zatrudniają w Polsce prawie 1,8 tys. osób, eksportują swoje produkty i reinwestują zyski w naszym kraju.

Wojas działa w Nowym Targu i jest wiodącym polskim producentem obuwia, który zatrudnia w Polsce 1,5 tys. osób. Pierwsze buty – kilkadziesiąt tysięcy par – firma wyprodukowała już w 1990 roku. Cztery lata później zainwestowała w upadłe Nowotarskie Zakład Przemysłu Skórzanego Podhale. Wiosną 2008 roku Wojas S.A. zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wszystkie buty Wojasa powstają w naszym kraju. Firma ma obecnie blisko 180 salonów w Polsce, na Słowacji, Czechach, Białorusi i Węgrzech – 

"Można powiedzieć, że Wojas wyprzedził naszą Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z jej filarów jest wsparcie ekspansji zagranicznej polskich firm. Tutaj pierwszy krok został już wykonany. Pozostaje liczyć na podbój reszty Europy i rynków na innych kontynentach" – powiedział wicepremier Morawiecki.

Spółka z sukcesem wykorzystała też fundusze unijne na innowacje. W 2009 roku rozpoczęła rozbudowę zakładu produkcyjnego, połączoną z zakupem i wdrożeniem nowego wtryskowego systemu montażu obuwia oraz zakupem nowych maszyn szwalniczych i montażowych. 12 mln zł na tę inwestycję pochodziło z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Z kolei firma Ryś produkuje meble dla klientów indywidualnych i realizuje kontrakty dla hoteli i sieci handlowych (np. Mariott, Campanile, H&M, Benetton). Powstała w 1981 r. w miejscowości Izdebnik. Obecnie siedziba firmy znajduje się w pobliżu Myślenic. Produkcja odbywa się w 3 nowoczesnych halach. Przedsiębiorstwo zatrudnia  ponad 250 pracowników.

"Produkcja mebli to jedna z naszych specjalizacji. Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom stać się globalnymi graczami" – zapowiedział wicepremier.

Sektor meblarski generuje jedno z najwyższych dodatnich sald wymiany handlowej spośród branż przetwórstwa przemysłowego w Polsce – około 30 mld zł w 2015 r.  Pod względem wartości eksportu – po Chinach, Niemczech i Włoszech - Polska jest czwartym dostawcą mebli na międzynarodowe rynki.

Firma Ryś już teraz korzysta z dostępnych instrumentów wsparcia. W 2017 r. otrzymała dotację unijną na wejście na rynek rosyjski oraz rozwój działalności w Niemczech i Francji. W ostatnich latach wykorzystała też fundusze europejskie na uruchomienie linii produkcyjnej z zastosowaniem technologii laserowej oraz na inwestycję „Produkcja mebli z elementami metalowymi i szklanymi z grawerowaniem laserowym 3d i nano-pigmentowaniem”.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że oprócz wsparcia eksportu polscy przedsiębiorcy potrzebują stabilnego otoczenia prawnego i zaufania ze strony administracji publicznej.

"Dlatego powstała Konstytucja Biznesu, która jest swego rodzaju umową pomiędzy państwem i biznesem" – dodał wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów.
źródło - Ministerstwo Rozwoju

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej