ZNISZCZY NAS TO, CO KOCHAMY- Michał Mońko

„Kocham Cię, Polsko!” – to program rozrywkowy, emitowany od 25 listopada 2016 przez TVP2. Zwyczajny jarmark za publiczne pieniądze, obrzydzający Polskę. Kiedy więc pojawia się na ekranie zapowiedz programu „Kocham Cię, Polsko!”, przełączam kanał. Sięgam po książkę Neila Postmana „Amusing ourselves to Death” (Zabawić się na śmierć), 1985.

Postman, amerykański filozof, medioznawca, profesor w Katedrze Kultury i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Nowojorskim, pisze w swej książce, że to, czego obawiał się George Orwell, pisarz i publicysta angielski, to ci, którzy zakażą książek.
Aldous Leonard Huxley, angielski pisarz, nowelista i poeta, bał się że nikt ich nie będzie chciał czytać. Orwell obawiał się tych, którzy pozbawią nas informacji. Huxley obawiał się tych, którzy dadzą nam tak wiele informacji, że doprowadzi nas ona do pasywności i egoizmu.
Orwell bał się również, że prawda zostanie przed nami ukryta, Huxley obawiał się, że prawda zostanie utopiona w morzu nieistotności. W książce Orewella „Rok 1984” ludzie byli kontrolowani przez zadawany im ból. Natomiast w książce „Nowy Wspaniały Świat” są kontrolowani przez zadawaną im przyjemność. Jednym słowem Orwell obawiał się, że zniszczy nas to czego nienawidzimy, Huxley uważał, ze zniszczy nas to, co kochamy.

No i program „Kocham Cię, Polsko” potwierdza tezę Huxleya. Zniszczy nas to, co kochamy.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej