Nauka dla ROZWOJU

Wielokrotnie rozmawiałem z moim synem, Mateuszem na temat znaczenia nauki w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Nie nastąpi przełamanie pułapki średniego rozwoju bez innowacji i nowoczesnych technologii, kreowanych przez naszych uczonych i polski kapitał.

Oczywiście warunkiem koniecznym jest zapewnienie właściwego finansowania nauki, ale nie jest to warunek wystarczający. Równie ważne jest oparcie nauki na wartościach takich, jak prawda, rzetelność i transparentność.

Dążenie do prawdy to imperatyw każdego naukowca. Nie kariera, a pasja poznawcza jest motorem odkryć i wynalazków. Transparentność można traktować jako pewien wymiar prawdy, dlatego zasługuje ona na szczególne miejsce w hierarchii wartości.

Z pewnością są instytuty i uczelnie, które zachowują wysokie standardy moralne i naukowe. Są jednak niestety i takie, gdzie odważne idee oraz młodzi zdolni naukowcy nie mają szans na rozwój. Niejawne i nieformalne powiązania z czasów PRL nadal są tam żywe.

 

Zwracam się zatem do naukowców, jako elity naszego kraju, o poparcie idei Nauki dla Rozwoju, o poparcie postulatów niezbędnych do modernizacji kraju.

 

Zwracam się z apelem o:

 

1.  Bezwzględne podporządkowanie nauki poszukiwaniu prawdy zgodnie z sentencją „Amicus Plato, sed magis amica veritas” – a więc propagowanie postaw nakierowanych na zachowanie wysokich standardów badań, rugowanie wszelkich przejawów prywaty w nauce.

 

2.  Zachowanie najwyższych standardów etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej. Eliminowanie ze środowiska osób, które naruszyły zasady etyczne w nauce lub dydaktyce.

3.  Oparcie instytucji naukowych na pełnej transparentności. Transparentność pracowników naukowych, ma podstawowy wpływ na ich niezależność i podejmowane decyzje. W szczególności dotyczy to ujawnienia współpracy z komunistycznymi służbami oraz wszelkich powiązań grupowych, biznesowych i rodzinnych.

 

4. Wspieranie projektów o największym potencjale naukowym i praktycznym – optymalne wykorzystanie środków na naukę wymaga wsparcia obszarów, które dają największe szanse na osiąganie sukcesów naukowych i wdrożeniowych.

 

5.  Wspieranie najzdolniejszych młodych pracowników naukowych – znoszenie barier związanych z zatrudnieniem i wspieraniem talentów poprzez eliminowanie nieformalnych powiązań wynikających ze wskazanych poprzednio zagrożeń.

 

Żywię głęboką nadzieję, że środowisko naukowe w trosce o dobro Polski uczyni wszystko, by krzewić ideę Nauki dla rozwoju przez działania na rzecz uczynienia wspólnoty akademickiej transparentną, uczciwą i kierującą się umiłowaniem prawdy.

 

Kornel Morawiecki

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej