Świat gospodarczy, który znamy, to świat otwarty na procesy globalizacyjne. Wbrew obiegowym opiniom globalizacja nie tylko generuje zyski dla międzynarodowych koncernów, ale też wyrównuje nierówności między zamożniejszymi i biedniejszymi krajami, obniżając poziom życia u tych pierwszych a podwyższając u tych drugich.
Im bardziej powiązane są gospodarki poszczególnych krajów tym mocniej reagują na to co się dzieje u partnerów handlowych. Czasem to zjawisko jest mile widziane, gdy sukces jednego państwa przyspiesza rozwój innych, czasem przeklinane, gdy kłopoty tegoż państwa obciążają całe jego otoczenie.
Artykuł w sposób przystępny wyjaśnia i opisuje wzajemne współzależności państw w wymianie handlowej z perspektywy historycznej i współczesnej i zastanawia się co by się stało w momencie załamania się handlu międzynarodowego. Czy Polska powinna się przygotować na każdy z możliwych scenariuszy?
Artykuł ukaże się w 139 wydaniu gazety „Obywatelska”.
Gazeta jest dostępna w kioskach na terenie całego kraju w sieci "Kolporter", "Garmond", ".Ruch", w salonikach Empiku oraz w prenumeracie.
Jeśli czytałeś lub słuchałeś...