Zależność gospodarki Polski od handlu światowego

Świat gospodarczy, który znamy, to świat otwarty na procesy globalizacyjne. Wbrew obiegowym opiniom globalizacja nie tylko generuje zyski dla międzynarodowych koncernów, ale też wyrównuje nierówności między zamożniejszymi i biedniejszymi krajami, obniżając poziom życia u tych pierwszych a podwyższając u tych drugich.

Im bardziej powiązane są gospodarki poszczególnych krajów tym mocniej reagują na to co się dzieje u partnerów handlowych. Czasem to zjawisko jest mile widziane, gdy sukces jednego państwa przyspiesza rozwój innych, czasem przeklinane, gdy kłopoty tegoż państwa obciążają całe jego otoczenie.

      Artykuł w sposób przystępny wyjaśnia i opisuje wzajemne współzależności państw w wymianie handlowej z perspektywy historycznej i współczesnej  i zastanawia się co by się stało w momencie załamania się handlu międzynarodowego. Czy Polska powinna się przygotować na każdy z możliwych scenariuszy? 

Artykuł ukaże się w 139 wydaniu gazety „Obywatelska”. 

 Gazeta jest dostępna w kioskach na terenie całego kraju w sieci "Kolporter", "Garmond", ".Ruch", w salonikach Empiku oraz w prenumeracie. 

                                                                        

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej