Rozwój w ujęciu ekonomicznym

Rozwój jest stanem wysoce pożądanym, jednak warto zdefiniować samo pojęcie „rozwój” – czym on właściwie jest?

Większość z nas rozumie to pojęcie jako polepszanie, poprawianie. Bardzo podobne definicje znajdziemy w Słowniku Języka Polskiego PWN, który podaje, że rozwój to „proces przechodzenia do stanów lub form bardziej złożonych lub pod pewnym względem doskonalszych; też: stadium tego procesu”.

Nieodzowne jest poszerzenie definicji o dwa podstawowe czynniki – pierwszym jest wskazanie dyscypliny – rozwój społeczny, rozwój gospodarczy, rozwój społeczno-gospodarczy, rozwój kulturalny. Drugim natomiast jest określenie, na podstawie jakiego systemu wartości czy też na podstawie jakiej ideologii dokonywana miałaby być ocena. Różne systemy wartości w różny sposób opisują ów pożądany stan docelowy, model, do którego urzeczywistnienia mają zmierzać.

Dlaczego mimo postępu badań, w dalszym ciągu ekonomiści nie są w stanie wypracować jednej, pełnej teorii na temat: dlaczego w niektórych miejscach następuje rozwój gospodarczy, w innych miejscach natomiast panuje bieda? Jak ekonomiści mierzą rozwój gospodarczy? Co to jest rozwój zrównoważony?

 

Na te, ale też inne pytania, znajdą Państwo odpowiedź w artykule „Rozwój w ujęciu ekonomicznym”, który ukaże się w 141 numerze naszej gazety.

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej