Rozwój w ujęciu ekonomicznym

Rozwój jest stanem wysoce pożądanym, jednak warto zdefiniować samo pojęcie „rozwój” – czym on właściwie jest?

Większość z nas rozumie to pojęcie jako polepszanie, poprawianie. Bardzo podobne definicje znajdziemy w Słowniku Języka Polskiego PWN, który podaje, że rozwój to „proces przechodzenia do stanów lub form bardziej złożonych lub pod pewnym względem doskonalszych; też: stadium tego procesu”.

Nieodzowne jest poszerzenie definicji o dwa podstawowe czynniki – pierwszym jest wskazanie dyscypliny – rozwój społeczny, rozwój gospodarczy, rozwój społeczno-gospodarczy, rozwój kulturalny. Drugim natomiast jest określenie, na podstawie jakiego systemu wartości czy też na podstawie jakiej ideologii dokonywana miałaby być ocena. Różne systemy wartości w różny sposób opisują ów pożądany stan docelowy, model, do którego urzeczywistnienia mają zmierzać.

Dlaczego mimo postępu badań, w dalszym ciągu ekonomiści nie są w stanie wypracować jednej, pełnej teorii na temat: dlaczego w niektórych miejscach następuje rozwój gospodarczy, w innych miejscach natomiast panuje bieda? Jak ekonomiści mierzą rozwój gospodarczy? Co to jest rozwój zrównoważony?

 

Na te, ale też inne pytania, znajdą Państwo odpowiedź w artykule „Rozwój w ujęciu ekonomicznym”, który ukaże się w 141 numerze naszej gazety.

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej