Jak wspierać strategię rozwoju zrównoważonego?

Zrównoważony rozwój został uznany za jedną z naczelnych zasad Unii Europejskiej. Idea ta zawarta była już w Traktacie Amsterdamskim (1997).

W późniejszych latach zrównoważony rozwój występował w wielu dokumentach wspólnotowych – mówiła o nim Strategia Lizbońska, dokument przyjęty przez Radę Europejską w 2000 roku, który w założeniu miał uczynić z Europy najbardziej dynamiczny i konkurencyjny region świata.

W Polsce najświeższym dokumentem planistycznym przygotowanym na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju jest Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), przyjęta w 2017 roku.  Jako cel nadrzędny wskazano w niej „tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym”.

Wsparcie zrównoważonego rozwoju jest problemem złożonym. Podstawowym czynnikiem wspierającym takie działania są ludzie. Najlepszy nawet dokument nie będzie nic wart bez osób go stosujących. Jak zatem wspierać strategię zrównoważonego rozwoju?

Odpowiedzi znajdą Państwo w 142 numerze naszej gazety.

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej