200 lat Ossolineum

Dziękuję wszystkim tym, którzy tworzyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich, i wszystkim tym, którzy się dla niego poświęcali - powiedział podczas poniedziałkowej gali jubileuszowej z okazji 200-lecia Ossolineum we Wrocławiu Andrzej Duda.

Dziękuję wszystkim tym, którzy tworzyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich, i wszystkim tym, którzy się dla niego poświęcali - powiedział podczas poniedziałkowej gali jubileuszowej z okazji 200-lecia Ossolineum we Wrocławiu Andrzej Duda.

Prezydent, który wziął udział w gali w Operze Wrocławskiej wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, sprawuje patronat nad jubileuszowymi uroczystościami.

W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślił, że dwusetlecie obchodzi instytucja, która stanowi "jeden z najważniejszych elementów fundamentalnych naszego dziedzictwa narodowego, a przede wszystkim naszego dziedzictwa kulturowego".

Zwrócił uwagę, że Ossolineum zostało założone "w czasie, kiedy Polski nie było na mapach". Dlatego - mówił prezydent - założyciele Zakładu Narodowego im. Ossolińskich "zdecydowali się zebrać i ochronić to, co najważniejsze dla każdego narodu - jego dziedzictwo, jego historię, fundamenty jego wspólnotowej świadomości". - Robili to po to, aby nasze dziedzictwo było scalone, aby było całością - zaznaczył Andrzej Duda.

- Kiedy spojrzy się na te 200 lat Zakładu Ossolińskich (...), uświadamia sobie człowiek, że z tych dwustu lat 101, a więc więcej niż połowa, to czas, kiedy Rzeczypospolitej nie było na mapie, bo była pod zaborami, i jeszcze do tego przecież trzeba dodać czasy, kiedy nie było jej na mapie ze względu na drugą wojnę światową. A więc to historia bardzo długa i bardzo mocno wryta w bardzo trudne dzieje nasze ojczyzny, można powiedzieć w najtrudniejsze okresy w jej dziejach - mówił.

Prezydent odniósł się również do powojennych dziejów Ossolineum, kiedy to - jak powiedział - odbudowywał on Wrocław "dla Polaków i dla Polski, ale z drugiej strony, kiedy to w trudnym momencie wrocławianie stanęli dla Zakładu Ossolińskich". To zbiory Ossolineum - przekonywał - "pomagały i pomagają tutaj budować cały czas polską tradycję, to one dawały także zapał do tego, by odbudowywać to miasto, tak zniszczone po drugiej wojnie światowej, odbudowywać je po polsku". - Ale w 1997 r., kiedy przyszedł czas strasznej próby powodzi, to wielu wrocławian, mając wybór pomiędzy ratowaniem własnego prywatnego dziedzictwa, a ratowaniem narodowego dziedzictwa, przyszło tu, do Zakładu Ossolińskich, żeby pomóc ratować to, co dla Polaków i dla Polski święte - dodał.

- I dlatego dziś, jako prezydent Rzeczypospolitej, mam ten zaszczyt na 200-lecie tej wspaniałej instytucji podziękować - podziękować wszystkim tym, którzy ją tworzyli, podziękować wszystkim tym, którzy się dla niej poświęcali - powiedział Andrzej Duda. - Ale też serdecznie dziękuję za to dzieło odbudowy Ossolineum, które jest realizowane przez ostatnie lata, po 1990 r. - zaznaczył. (PAP)

foto Krzysztof Sitkowski KPRP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej