„Zagraliście piękną uwerturę dla Polski”- Janusz Wolniak

Solidarność Walcząca świętowała swoje 35-lecie we Wrocławiu w dwóch miejscach: w Narodowym Forum Muzyki i w Centrum Historii Zajezdnia.

Na uroczystość w NFM przybyli honorowi goście: wicepremier Mateusz Morawiecki, wojewoda Paweł Hreniak, marszałek województwa Jerzy Michalak i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Marszałek senior, rozpoczynając galę, wymienił zasługi narodu polskiego dla odzyskania niepodległości i upadku komunizmu w Europie. Skonstatował, że mimo osiągnięć w Polsce wciąż nie została zbudowana „Rzeczpospolita Solidarna”.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podkreślił, że Solidarność Walcząca była organizacją wyjątkową i niezwykłą. Ludzie mówili: „Chcemy Polski wolnej i niepodległej, i chcemy walczyć do końca, bez kompromisów i układania się z komunistyczną władzą”.

– Dopiero po latach usłyszeliście słowa podziękowania. Nawet po roku 1989 r. środowisku Solidarności Walczącej nie było łatwo. Musimy ocalić od zapomnienia waszą postawę i bezkompromisowe podejście do najważniejszych kwestii Rzeczypospolitej. Pomniejszanie zasług Solidarności Walczącej to była wielka niesprawiedliwość. Dziś, jeśli mówimy, że jesteśmy dumnymi mieszkańcami Wrocławia, to dlatego, że właśnie tu, w tym mieście, powstała ta wyjątkowa organizacja. Marszałek senior Kornel Morawiecki to człowiek, który przeszedł do historii, to bohater wolnej Polski – mówił wojewoda dolnośląski.

Marszałek Jerzy Michalak w swoim wystąpieniu docenił odwagę działaczy: – Konformizm jest wpisany w naturę ludzką. Są jednak ludzie, którzy idą wbrew tej naturze. W chwilach trudnych potrafią działać odważnie, niekonwencjonalnie i niekompromisowo. Tacy są ludzie „SW”. To ogromny skarb naszej wolności. Zagraliście razem z Kornelem Morawieckim piękną uwerturę dla Polski.

– „Solidarność” przemieniła Europę. Świat zawdzięcza „Solidarności” upadek komunizmu, samowyzwolenie krajów Europy Środkowej, upadek Muru Berlińskiego. Niezwykle ważna częścią „Solidarności” była utworzona we Wrocławiu w czasie stanu wojennego „Solidarność Walcząca”. Jej członkom, współpracownikom i jej twórcy składam wyrazy głębokiego szacunku – powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i zakończył swoją wypowiedź słowami: „Niech żyje wolna Polska!”.

Przed wręczeniem odznaczeń legendarny przywódca Solidarności Walczącej przypomniał: – To srebrny krzyż, którego projektantką jest Ludwika Ogorzelec. Ten krzyż dajemy naszym bliskim współpracownikom i jestem zaszczycony, że będę mógł wręczyć go tym, którzy poświęcali czas i siły dla budowania tej Polski, jaką mamy, jaką wymarzyliśmy sobie i jaką dalej będziemy chcieli budować.

Po uroczystości długo jeszcze trwały rozmowy. Wiele osób ustawiło się w kolejce po autograf Kornela Morawieckiego, który podpisywał książkę pt. „Autobiografia”, wywiad rzekę przeprowadzony przez Jerzego Adamskiego. We foyer pojawił się też wicepremier Mateusz Morawiecki, dla wielu przyjaciel z podziemnej konspiracji.

Obchody w Zajezdni

Drugi dzień świętowania 18 czerwca w Centrum Historii „Zajezdnia” też obfitował w niezwykłe zdarzenia. Był autor wspomnianej książki „Autobiografia” Artur Adamski, oraz Juliusz Woźny, autor scenariusza „Zrywu”, publikacji komiksowej o Solidarności Walczącej. Goście mogli też poznać różne sposoby drukowania podziemnych czasopism i ulotek.

No i byli wspaniali motocykliści. Przyjechali jako uczestnicy Wielkiej Parady Motocyklowej na trasie Zielona Góra – Wrocław. Niezliczoną ilość ryczących motorów przyprowadził komandor Trasy Rajdów Katyńskich płk prof. Mieczysław S. Struś.

 

W trakcie imprezy odbył się też panel dyskusyjny z Kornelem Morawieckim. Otwarto też wystawy okolicznościowe o SW. Na terenie zajezdni można zobaczyć wystawę fotograficzną „Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka”, wystawę „Poczta Solidarności Walczącej” i plenerową wystawę o historii SW przygotowaną przez Jacka Jaśkiewicza. Wszystkie mają znakomite walory edukacyjne.

fot. Janusz Wolniak

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej