Złoto i pieniądz

Przez wieki wartość pieniądza określała ilość i jakość zawartego w monecie kruszcu – złota lub srebra.

Od czasów rzymskich rozwijające się gospodarczo miasta i państwa miały ambicję bić złotą monetę jako wyraz swej potęgi i znaczenia. Dla Polski okres ten trwał od zakończenia rozbicia dzielnicowego aż do Powstania Listopadowego. Pierwsza polska złota moneta (floren) pochodzi z 1330 roku z czasów panowania króla Władysława Łokietka.

Od kiedy poszczególne państwa zaczęły posługiwać się papierowym pieniądzem, czyniły to w odniesieniu do złota lub srebra. Parytet ten – czyli sposób określania wartości jednostki walutowej danego kraju wyrażanej w gramach czystego złota – w odniesieniu do dolara przez blisko 140 lat (1792–1933) miał prawie stałą wysokość ok. 21 dolarów za uncję złota (ok. 31 g).

Po II wojnie światowej ustanowiono nowy system walutowy, tzw. system z Bretton Woods, w ramach którego dolar amerykański był jedyna walutą o wartości uzależnionej od złota. Wartość pozostałych walut była natomiast ustalona przez parytet do dolara. Od tego momentu dolar stał się najważniejszą walutą w światowym systemie walutowym, mimo że w 1971 ogłoszono zakończenie wymienialności dolara na złoto.

Formalnie i ustawowo złoto już nie jest pieniądzem. Jednak przez tysiące lat pełniło tę rolę. Jaką rolę pełni dzisiaj? Czytaj w 144 numerze gazety "Obywatelska"

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej