Polska jest jedna

Z wystąpienia wicepremiera Mateusza Morawieckiego na kongresie PiS i Zjednoczonej Prawicy w Przysusze (1.07 2017).

Wicepremier, minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki na początku swojego wystąpienia przypomniał sukcesy rządu Prawa i Sprawiedliwości, a także podsumował, że wszystkie obietnice złożone podczas kampanii, które udało się zrealizować, spełniono bez podwyższania podatków.

By Polska była wielka

Gospodarka rośnie w tempie 4 proc. – Zaczynamy nowy etap. Osiągnęliśmy Polskę solidarną. Warto, żeby zdać sobie sprawę z tego, że dokonaliśmy niewyobrażalnego. Że Polska to kraj, który dba o swoich ludzi. Dokonaliśmy czegoś, czego nie spodziewali się poprzednicy.

Wicepremier wskazał, że w rodzinach, które mają troje lub więcej dzieci, dochody wzrosły o 25 proc. w ciągu roku. Dodał, że model gospodarczy według PiS doprowadził do zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach Polaków.

– Jesteśmy drużyną solidarnościową, która przykłada wagę do równych szans. Chcemy dać szansę wszystkim, którzy mieszkają w Polsce. To właśnie podczas spotkań z ludźmi narodził się Plan Zrównoważonego Rozwoju.

Wicepremier nawiązał też do przypadającej na 1 lipca rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, dzięki której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. – Powstał wówczas wielki kraj. My też, dzisiaj, chcemy, by Polska była wielka.

Odbudowaliśmy suwerenną politykę gospodarczą

Wicepremier Morawiecki mówił również, że rząd PiS dostrzegł wielką szansę w innowacyjności, a także wprowadził taki model gospodarczy, który „daje dobre rezultaty”. – Przy czym nie zwiększyliśmy deficytu budżetowego. Odbudowaliśmy suwerenną politykę gospodarczą. Nasi przeciwnicy twierdzili, że budżet nie wytrzyma naszych zmian. Mylili się. Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pieniędzy, które wpłynęły do budżetu dzięki uszczelnianiu systemu podatkowego, jest więcej niż Polska otrzymała w tym roku od Unii Europejskiej – mówił Morawiecki i zapewnił, że to nie jest ostatnie słowo w walce z mafiami VAT-owskimi. Zaznaczył też, że chce dalej walczyć z rajami podatkowymi, które „są piekłem dla społeczeństw”, pozwalającymi na wyprowadzanie pieniędzy.

Nie hołdujemy ideologicznym skrajnościom

– Nie hołdujemy żadnym ideologicznym skrajnościom. Staramy się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę. Gospodarkę ze społeczeństwem. To nie są odrębne byty – bez społeczeństwa nie ma dobrej gospodarki. Chcemy dawać dobrą perspektywę rozwoju dla mniejszych firm z mniejszych ośrodków – powiedział Morawiecki, wyliczając spółki, które odniosły sukcesy.

– Jesteśmy obozem politycznym, który działa w waszym interesie – zwrócił się Morawiecki do przedsiębiorców. – Sprawne państwo, uczciwe podatki, to jest w naszym wspólnym interesie – dodał, wskazując, że bezrobocie w Polsce spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Po co nam PiS, skoro mamy CDU

– Galileusz głośno wyrzekł się teorii Kopernika, ale po cichu powiedział: „a jednak się kręci”. I ta nasza opozycja tak samo. Głośno krzyczą na manifestacjach, że wali się, że Polska zaraz będzie w ruinie i że budżet pęknie w szwach, a po cichu przyznają: „a jednak można, a jednak można doprowadzić do takich programów społecznych, a jednocześnie nie doprowadzić do wzrostu deficytu budżetowego, a jednak można walczyć o swoje prawa w Brukseli, jednak można walczyć o przedsiębiorców, jednak można budować silną polską gospodarkę i stabilne finanse publiczne – podkreślił Morawiecki.

W pewnym momencie wicepremier rozbawił salę i prezesa PiS. – Po co nam LOT, jeśli mamy Lufthansę? Po co nam polskie banki, jeśli mamy zagraniczne. Po co nam Giełda Papierów Wartościowych, jeśli jest giełda w Londynie? Wreszcie po co nam PiS, skoro mamy CDU...

Coraz więcej solidarności i wolności

Wicepremier podkreślił, że chce, by Polska była nie tylko sprawnym, ale też oszczędnym państwem. Przy czym dodał, że ważne są również inwestycje, a część z nich zapowiedział. – Najbardziej potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura. Wtedy odniesiemy największy sukces – dodał.

Morawiecki zapewnił, że rząd wybuduje centralny port komunikacyjny, a także rozważy budowę kolei dużych prędkości. Oprócz tego przybędzie 5 tys. nowych ścieżek rowerowych i sfinalizowana zostanie budowa Via Carpatia.

– My chcemy, by nasz rozwój gospodarczy był oparty na naszych, oryginalnych pomysłach. Polscy obywatele powinni być dumni z polskich wynalazców, naukowców, muzyków, kultura jest niezwykle ważna, bez niej nie ma nowoczesnej gospodarki, nie ma kreatywności. (...) Chodzi o to, byśmy byli przedmiotem podziwu. By była taka Rzeczpospolita uśmiechnięta, która solidarnie dzieli wszystko między wszystkich.Ta Polska, nowoczesna Polska, ma być jak matka, służyć wszystkim. Nie może to być Polska równych i równiejszych. Tylko zapewniając równe szanse, można zapewnić ład społeczny i gospodarczy. W ten sposób można też zmobilizować społeczeństwo. Naszą siłą ducha, ofiarnością, przezwyciężyliśmy wiele ciężkich trudnych w historii. Co dalej, co po tym 1,5 roku? Może chodzi o to, byśmy budowali w taki sposób, byśmy byli lepsi.

 

Przywołam słowa wiersza Tadeusza Gajcego: „Między nami jak dłonie dwie złączone są pamięci nasze i miłości, a jeden tylko wspólny dom, który nade mną w tobie rośnie”. Ten dom rośnie, jest wokół nas coraz więcej solidarności i wolności. Jest w nas wiara w przyszłość, wiara w Polskę. Polska jest jedna.

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej