Godzina „W” – 1 Sierpnia 17.00

1 sierpnia, o godz. 17.00, w Warszawie rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 73 lat. O powstańcach, którzy stanęli do nierównej walki o wolność, o niewyobrażalnej ofierze cywilnych mieszkańców.

Oficjalne obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania rozpoczęły się 31 lipca. O 10.00 odbyło się spotkanie Powstańców z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydent Warszawy. Powstańcy odebrali z rąk głowy państwa odznaczenia.  O 18.00 zostanie odprawiona została polowa msza św., a o 19.00 pod pomnikiem Powstania Warszawskiego odbył się Apel Poległych.

1 sierpnia o g. 9.00 na ul. Filtrowej 68 – dawnej siedzibie Konspiracyjnej Kwatery Okręgu Warszawskiego AK – nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Kwiaty na grobie „Montera” na Powązkach złoży w imieniu IPN wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma.

Apel do Warszawiaków o uczczenie jak co roku minutą ciszy bohaterów Powstania Warszawskiego – żołnierzy i cywilów – wystosowały Związek Powstańców Warszawskich i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

 1 sierpnia, o godz. 17.00, w Warszawie rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 73 lat. O powstańcach, którzy stanęli do nierównej walki o wolność, o niewyobrażalnej ofierze cywilnych mieszkańców. Tożsamość współczesnej Warszawy wyrasta z tamtego czasu. To wtedy, ofiara z życia złożona przez powstańców i ludność cywilną, na zawsze zmieniała nasze miasto. Pokonane, ale niezwyciężone, obrócone w gruzy, po latach odrodziło się. Dzisiejsza Warszawa wygląda inaczej niż ta przedwojenna, ale jej duch i siła są niezmienne. Jesteśmy dumni, że te cechy przekazali nam bohaterowie walczący o nasze miasto w 1944 r. Winniśmy im szacunek. Oddajmy hołd poległym bohaterom, zachowując się godnie podczas uroczystości. Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, w godzinę „W”, minutą ciszy uczcili ofiary heroicznej walki o wolność naszego miasta, o wolność Polski.

foto Janusz Wolniak

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej