Teoria i funkcjonowanie pieniądza (historycznie)- Zapowiedź artykułu

Encyklopedia PWN pieniądz definiuje, jako „jedną z podstawowych kategorii ekonomicznych, która wyłoniła się w rezultacie rozwoju społecznego podziału pracy oraz odejścia od gospodarki naturalnej i barteru”.

Pieniądz nie został przez kogokolwiek wymyślony, odgórnie wprowadzony w życie, czy też narzucony ludziom przez banki, czy też rządy największych nawet mocarstw. Powstał on w wyniku ewolucji najpierw indywidualnej i rodzinnej gospodarki od najstarszych epok cywilizacyjnych aż po nasze czasy.

Najpierw wymiana gospodarcza ograniczała się do najbliższego otoczenia, potem – wraz z postępującą organizacją życia społecznego w postaci rodów i plemion – zasięg terytorialny tej wymiany stawał się coraz większy. Z czasem ze względów praktycznych w pierwotnej gospodarce stopniowo zaczęły pojawiać się tzw. surogaty pieniądza zwane też płacidłami. Były to poręczne, trwałe towary, takie jak skóry, futra i kawałki tkanin oraz metalu, które ułatwiały wymianę, spełniając niektóre funkcje dzisiejszego pieniądza.

      Powiększanie się populacji powodowało wzrost obrotów handlowych na drodze wymienialności towaru za towar. Poprzez uciążliwą do określenia wartość poszczególnych transakcji proces wymiany barterowej ulegał coraz większej komplikacji.   

      Trudności te zaczęto rozwiązywać, wykorzystując do transakcji rzadkie metale takie jak złoto, srebro czy miedź, m.in. ze względu na ich relatywnie stabilną wartość. Kruszce te posiadały walory ułatwiające ich wymianę handlową na dowolne towary. Dobrze przechowywały wartość, były podzielne, łatwe w transporcie i stanowiły rzadkość. Kiedy powstał papierowy pieniądz a kiedy monety? Czytaj w 147 wydaniu gazety „Obywatelska”.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej