Prawie 40 milionów zł na skarby archidiecezji

Marszałek Senior Kornel Morawiecki wspólnie z Ministerstwem Kultury i Archidiecezją Wrocławską doprowadzili do uruchomienia projektu mającego na celu ekspozycję skarbów kultury sakralnej we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym.

„Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego, Księga Henrykowska z pierwszym zapisanym po polsku zdaniem, najstarszy w Polsce dzwon z 1300 roku, naczynia etruskie i greckie datowane od VII do III wieku przed Chrystusem, ważąca ponad dwie tony gotycka dębowa szafa, egipska mumia 7 letniego chłopca z IV wieku przed Chrystusem, tabliczki z pismem klinowym z terenów dawnej Persji, kilkadziesiąt tysięcy starych druków i ponad tysiąc inkunabułów będą mogły wreszcie być eksponowane tak, jak na to zasługują. W zbiorach muzealnych są też wyroby złotniczych pracowni: relikwiarze, monstrancje, kielichy, a także inne przedmioty, które warto obejrzeć.

Prof. Piotr Gliński przywiózł do wrocławskiej kurii umowę, na podstawie której Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje z funduszy europejskich adaptację Muzeum Archidiecezjalnego ponad 39 mln złotych. Inwestycja, która ma kosztować 56 mln zł (reszta pieniędzy będzie pochodzić z własnych środków archidiecezji) to prace remontowe, konserwatorskie i instalacyjne w trzech zabytkowych budynkach Muzeum Archidiecezjalnego oraz adaptacja czwartego budynku – Biblioteki Archidiecezjalnej. Prace mają potrwać 33 miesiące.

 

Pieniądze w ramach konkursu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” – ministerstwo przyznało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Red.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej