Teoria i funkcjonowanie pieniądza (współcześnie)

Pieniądz i jego historia są nierozerwalnie związane z rozwojem cywilizacji. Z tego powodu co pewien czas przystosowywano pieniądz do coraz bardziej wyrafinowanych potrzeb.

Na początku nie było pieniądza. Do ustalania relacji pomiędzy wartością różnych towarów i usług stosowano płacidła – przedmioty pełniące funkcję pieniądza, np. metalowe pręty, muszelki czy wisiorki.
W starożytności wraz z powstawaniem pierwszych państw płacidła zastąpiono monetą. Ilość zawartego w niej kruszcu – złota lub srebra – decydowała o wartości. Za umowną granicę upadku systemu opartego na pieniądzu kruszcowym można przyjąć upowszechnienie się pieniądza papierowego. Nastąpiło to dopiero w XIX wieku. Pieniądz ten umożliwił szybsze dokonywanie operacji finansowych, przyczynił się do coraz ściślejszych powiązań pomiędzy poszczególnymi krajami i kontynentami.

Wynalazki techniczne w drugiej połowie XX wieku związane z rozwojem informatyki zwiastowały nową epokę w rozwoju systemu funkcjonowania pieniądza. Jak powstał i ewoluował pieniądz? Czy następuje zmierzch pieniądza papierowego? Czytaj w 150 numerze gazety "Obywatelska"

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej