Teoria i funkcjonowanie pieniądza (współcześnie)

Pieniądz i jego historia są nierozerwalnie związane z rozwojem cywilizacji. Z tego powodu co pewien czas przystosowywano pieniądz do coraz bardziej wyrafinowanych potrzeb.

Na początku nie było pieniądza. Do ustalania relacji pomiędzy wartością różnych towarów i usług stosowano płacidła – przedmioty pełniące funkcję pieniądza, np. metalowe pręty, muszelki czy wisiorki.
W starożytności wraz z powstawaniem pierwszych państw płacidła zastąpiono monetą. Ilość zawartego w niej kruszcu – złota lub srebra – decydowała o wartości. Za umowną granicę upadku systemu opartego na pieniądzu kruszcowym można przyjąć upowszechnienie się pieniądza papierowego. Nastąpiło to dopiero w XIX wieku. Pieniądz ten umożliwił szybsze dokonywanie operacji finansowych, przyczynił się do coraz ściślejszych powiązań pomiędzy poszczególnymi krajami i kontynentami.

Wynalazki techniczne w drugiej połowie XX wieku związane z rozwojem informatyki zwiastowały nową epokę w rozwoju systemu funkcjonowania pieniądza. Jak powstał i ewoluował pieniądz? Czy następuje zmierzch pieniądza papierowego? Czytaj w 150 numerze gazety "Obywatelska"

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej