Strefa zgniotu. Między Turcją a Persją (Iranem). Podobnie jak my, między Rosją a Niemcami.

Do końca I wojny światowej Kurdowie byli pod tureckim i perskim panowaniem. Rozpad Imperium Tureckiego tylko dlatego nie dał im niepodległości, bo na terenach, które zamieszkiwali była ropa. Zwycięskie mocarstwa Anglia i Francja wydzieliły własne protektoraty, z których po II wojnie światowej utworzyły się niezależne Irak, Syria, Izrael, Jordania, Liban. 
Terytoria zamieszkałe przez Kurdów przypadły Turcji, Irakowi, Iranowi i Syrii.


25 bm. w Iraku Kurdowie na kontrolowanym obszarze zorganizowali referendum. Jestem w Irbilu (Erbilu) – milionowe miasto, 8 tys. lat, najstarsze na świecie. Odwiedzałem punkty wyborcze. Pytałem czekających w kolejkach, głosujących i obsługujących lokale. Widziałem dumę, radość i nadzieję.
Dwa dni wcześniej w kurdyjskiej telewizji prezydent Autonomii Masud Barzani mówił, że sąsiedzi grożą wojną. I pytał: „Jak długo jeszcze macie zamiar nas zabijać?”


Ten 30-40 mln naród z własnym językiem, kulturą i tradycją uparcie od 200 lat dąży do własnej państwowości. Buntował się częściej niż my, Polacy. Ostatnio przelewa krew we własnym i europejskim interesie w walce z Państwem Islamskim.
Kurdyjski region w Iraku (5,5 mln mieszkańców) przyjął 1,5 mln uchodźców: chrześcijan, jazydów, muzułmanów. Wielu z nich było uprawnionych do głosowania. Frekwencja w referendum: 80 proc. Głosowali nie tylko Kurdowie, także Arabowie z Bagdadu, z Mosulu, zewsząd skąd wygnała ich wojna.


Czy ta oaza pokoju i tolerancji ma szansę przetrwać, umocnić się, rozszerzyć na cały Bliski Wschód? Dlaczego Europa, dlaczego Polska milczy, zamiast razem z Kurdami cieszyć się z tego promyka wolności i demokracji?
Po zwycięskim referendum władze regionu nie myślą zaraz ogłaszać niepodległości. Oczekują rozmów. W karcie ONZ jest zapisane prawo narodów do samostanowienia.
Próbujmy wypracować międzynarodowe reguły i prawo, które umożliwi pokojowe odłączenie prowincji od państwa, które się na to nie godzi. Czy zawsze ceną musi być cierpienie i śmierć?

Życzmy Kurdom powodzenia na nowej drodze trwania.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej