Premier przejmuje nadzór nad spółkami

Nadzór nad spółkami strategicznymi - takimi jak PKO BP, GPW przechodzi pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów podał w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Nadzór nad spółkami strategicznymi - takimi jak PKO BP, GPW przechodzi pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów podał w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kwieciński w czwartek, na wspólnej konferencji Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii poinformował, że „nadzór nad spółkami strategicznymi przechodzi pod kancelarię premiera Rady Ministrów”. Wyjaśnił, że chodzi o PKO BP oraz Giełdę Papierów Wartościowych.

Ta część nadzoru, która dotyczyła spółek, w których Skarb Państwa miał udziały mniejszościowe, małych spółek, które do nas przyszły z Ministerstwa Skarbu - to zostaje u pani minister Emilewicz, jak również instytuty - powiedział Kwieciński.

Minister Jadwiga Emilewicz tłumaczyła, że „to nie są spółki, tylko instytucje, które nadzorowaliśmy, czyli instytuty naukowo-badawcze - rzeczywiście ponad 100 spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, pozostaje w nadzorze Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii” - dodała.

Jak mówiła, urzędy m.in. Główny Urząd Miar, Urząd Patentowy czy Urząd Dozoru Technicznego będą pod nadzorem MPiT, a „jeśli chodzi o spółki, to specjalne strefy ekonomiczne to jest ten instrument realizacji polityki inwestycyjnej, tej, którą w ministerstwie prowadzi Tadeusz Kościński”.

Na początku ub.r. weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa. W związku z jego likwidacją wydano rozporządzenie, w którym nadzór nad spółkami Skarbu Państwa został podzielony na poszczególne ministerstwa. W myśl tego rozporządzenia minister rozwoju i finansów nadzorował 240 podmiotów w tym m.in. PKO BP, PZU, czy GPW. Pod koniec kwietnia 2017 r. nadzór nad PZU przejęła ówczesna premier Beata Szydło.

foto Janusz Wolniak

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej