Czy użycie cudzej kartą płatniczej to kradzież z włamaniem?-adwokat Grzegorz Prigan

Wyrokiem z dnia 22 marca 2017 r., Sąd Najwyższy orzekł o kwalifikacji prawnej czynu zabronionego użycia cudzej karty płatniczej w transakcjach zbliżeniowych. Tłem do wydanego rozstrzygnięcia było m.in. nabycie alkoholu i tytoniu odpowiednio za 48,19 złotych, 17,30 złotych, 25,79 złotych, 10,00 złotych i 14,70 złotych poprzez wykonanie transakcji zbliżeniowych bez podania numeru PIN, na łączną kwotę ok. 100 złotych.

Jak zapewne każdy z nas wie, kartą płatniczą można płacić na dwa różne sposoby, z wykorzystaniem lub bez wykorzystania kodu PIN przypisanego do konkretnej karty. A w tej konkretnej sprawie doszło właśnie do płatności cudzą kartą bez podania kodu PIN. Obrońca sprawcy argumentował, że zbliżeniowe użycie karty płatniczej nie mogło być traktowane jako pokonanie zabezpieczenia elektronicznego, którym może być dopiero kod PIN. Dlatego też uważał, że czyn winien być zakwalifikowany jako zwykła kradzież, która w przypadku takiej kwoty jest wyłącznie wykroczeniem (art. 119 kodeksu wykroczeń).

„Kradzież z włamaniem”

Ostatecznie jednak odmiennego zdania był Sąd Najwyższy, który podkreślił, że istotą włamania nie jest przejście fizycznej przeszkody chroniącej dostępu — kluczowe dla włamania jest brak poszanowania dla „woli zabezpieczenia [rzeczy] przed innymi osobami”. Dlatego też przyrównał kartę płatniczą do karty elektronicznej umożliwiającej otwarcie pokoju hotelowego i uznał, że użycie karty płatniczej bez zgody i wiedzy posiadacza jest identyczne w ocenie prawnej z wejściem do chronionego pomieszczenia.        

        W efekcie w/w orzeczenia kradzież z wykorzystaniem karty zbliżeniowej będzie już powszechnie uznawana za kradzież z włamaniem. Oznacza to podleganie czynu pod kodeks karny, a nie kodeks wykroczeń, co w praktyce oznacza zagrożenie karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności, a nie jak było do tej pory – grzywny lub upomnienie.

 

Podsumowując, płatność cudzą kartą płatniczą zbliżeniową, pomimo tego że nie wymaga przełamania zabezpieczenia w postaci kodu PIN, należy zakwalifikować jak przestępstwo kradzieży z włamaniem.

  ​

 

 

 

 

grzegorz.prigan@laurifer.pl

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej