Czy można dostać odszkodowanie za smog? część 1-adwokat Grzegorz Prigan

Co do zasady obywatele mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za zatrute powietrze. I nie piszę tu tylko o osobach, które rzeczywiście już ucierpieli na zdrowiu. W mojej ocenie roszczenia można kierować do władzy państwowej, samorządowej lub podmiotów, które emitują szkodliwe pyły.

A zatem tylko proobywatelska postawa żądająca zmian może nam wszystkim pomóc zmienić nasze powietrze. Jedną z form nacisku jest właśnie składanie indywidulanych roszczeń o odszkodowanie wobec trucicieli.

Jak to zrobić?

Na wstępie należy ustalić bezpośredniego sprawcę smogu na obszarze naszego miejsca zamieszkania. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, bo wystarczy złożyć stosowny wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w którym szczegółowo opiszemy własne obserwacje i wskażemy potencjalnych sprawców. W tym momencie organ ochrony środowiska będzie zobowiązany za pomocą swoich funkcjonariuszy zbadać określną sytuację i wskazany podmiot.

 Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w trakcie kontroli może np. wstrzymać określoną działalność, która powoduje naruszenie wymagań ochrony środowiska. Wachlarz uprawnień jest szeroki, a najbardziej dotkliwą formą jest wydanie decyzji o wymierzeniu administracyjnej kary pieniężnej.

Źródło smogu

Jednak dla nas z punktu widzenia roszczenia o odszkodowanie istotne jest przede wszystkim ustalenie stanu faktycznego w naszej konkretnej sprawie w toku postępowania administracyjnego. Co ważne nasza sprawa będzie opisana w formie dokumentu urzędowego, który jest bardzo mocną bronią w toku postępowania cywilnego.

Warto pamiętać, że to niekoniecznie fabryka, czy zaniedbania samorządu okażą się źródłem smogu w naszym przypadku, może to być nawet nasz sąsiad – osoba fizyczna, która emituje niebezpieczne substancje w powietrze poprzez spalanie śmieci, plastikowych toreb etc. Wyżej wymieniony organ dysponuje narzędziami, które w sposób jednoznaczny potrafią udowodnić winę trucicielowi. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w przypadku np. palenia śmieciami na pewno zawiadomi także organy ścigania i sytuacja naszego truciciela będzie nie wesoła, bo może on zostać pociągnięty także do odpowiedzialności karnej.

Oby dobrze orientować się w w/w temacie warto zapoznać się z art. 442 (wzmianka o implementacji dyrektyw UE) ustawy prawo ochrony środowiska, a także z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 roku w sprawie jakości powietrza dla Europy z dnia 21 maja 2008 roku (Dz.Urz.UE.L2008 Nr152,str.1).

O tym, gdy już znamy sprawcę i co z tym zrobić w części drugiej artykułu już za dwa tygodnie.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej