Czy można dostać odszkodowanie za smog? część 2

Jak już mamy sprawcę, którego ustaliliśmy za pomocą metody opisanej w pierwszej części artykułu to wówczas właśnie do niego kierujemy nasze roszczenie.

W tym przypadku sytuacja jest jasna i klarowna i pozostaje kwestia jedynie wysokość roszczenia.

Przeciwko władzy samorządowej

Co jednak zrobić, gdy  w żaden sposób nie można określić bezpośredniego emitenta szkodliwych substancji? Moim zdaniem w tym przypadku nie należy się poddawać zbyt łatwo i rozważyć skierowanie pozwu przeciwko władzy państwowej albo samorządowej.

      Aby ustalić kogo pozwać, należy przeanalizować obowiązki danego organu i zakres podejmowanych przez niego działań w kierunku ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. To badanie musi dotyczyć konkretnie naszego miejsca zamieszkania z uwzględnieniem specyfiki działań lub zaniechań konkretnego organu samorządowego. W tym badaniu pomoce nam będzie art. 7 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 4 z ustawy o samorządzie powiatowym. Warto bowiem przypomnieć, że zgodnie z art. 7. ust. 1 pkt 1, do obowiązków gmin należy ochrona środowiska i przyrody, co w konsekwencji oznacza, że należy zadać pytania:

  • Co moja gmina rzeczywiście zrobiła, aby smog nie truł mnie i mojej rodziny?
  • Co moja gmina, która ma świadomość zanieczyszczenia środowiska wykonała celem eliminacji obecnego stanu rzeczy?

Świadome zaniedbania

Gdy ustalimy, że gmina miała i ma narzędzia do walki ze smogiem, a z nich nie korzysta to zdiagnozowane zaniedbania będą podstawą naszych roszczeń o odszkodowanie. Oczywiście materia ta jest bardzo skomplikowana i ostatecznie o zaniedbaniu mającym wpływ na nasze zdrowie orzekną biegli sądowi.

      Dobrym pomysłem jest też równoczesne obciążenie odpowiedzialnością za nasze roszczenie władzy państwowej, która również odpowiada za aktualny stan środowiska. Decydując się na skierowanie roszczenia wobec Skarbu Państwa, trzeba wystosować pismo do Ministra Zdrowia, gdyż to on reprezentuje w tym przypadku pozwany podmiot.

 

Podstawa prawna

Podstawą roszczeń będzie art. 23 kodeksu cywilnego z uwagi na naruszenie dóbr osobistych osoby pokrzywdzonej smogiem, gdyż ochronie podlega prawo do życia w czystym środowisku naturalnym. Dodatkowo podstawą naszych roszczeń może być art. 77 konstytucji w związku z art. 5, gdyż Rzeczpospolita Polska „(…) zapewnia ochronę środowiska kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju”, a zgodnie z art. 5 Konstytucji, każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona, przez niezgodne z prawem, działanie organu władzy publicznej.

Pozostaje jeszcze oczywiście kwestia wysokości odszkodowania, ale to może już kolejnym razem. A zatem do pozwów obywatele, bo sami możecie zmienić swoje powietrze, gdy tylko będziecie odpowiednio zdeterminowani.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej