Przyjaźń polsko-węgierska- Iwona Węgrzyn-Bocheński

Chicago kultywuje tradycję przyjaźni polsko-węgierskiej- Iwona Węgrzyn-Bocheński Ostatni tydzień marca przyniósł zasługujące na szczególną uwagę wydarzenia kulturalne w Chicago. Odbyły się dwa wspaniałe koncerty bardzo znanego i cenionego pianisty węgierskiego Adama Gyorgya. W piatek, 23 marca Konsulat Węgierski z Konsul Generalną dr Zitą Bencsik zorganizował piękne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Chicago kultywuje tradycję przyjaźni polsko-węgierskiej- Iwona Węgrzyn-Bocheński

Ostatni tydzień marca przyniósł zasługujące na szczególną uwagę wydarzenia kulturalne w Chicago. Odbyły się dwa wspaniałe koncerty bardzo znanego i cenionego pianisty węgierskiego Adama Gyorgya. W piatek, 23 marca Konsulat Węgierski z Konsul Generalną dr Zitą Bencsik zorganizował piękne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

12 marca 2007 roku parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał od glosu i nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 podjął przez aklamację Sejm RP.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest zatem od 2007 roku zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech. Niemniej jednak należy podkreślić, że przyjaźń narodu polskiego i węgierskiego trwa znacznie dłużej. Węgrzy zajmowali szczególne miejsce w umysłach i sercach Polaków. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, wyrażającym się w porzekadle „Polak, Węgier dwa bratanki...”

Uroczystosci piątkowe zapoczątkował koncert muzyki Chopina i Liszta w znakomitym wykonaniu węgierskiego pianisty Adama Gyorgya w Chicago House of Music w Evanston. Wspaniale zagrane mazurki Chopina c-moll oraz a-moll, a nastepnie Węgierska Rapsodia Liszta to tylko fragment tej uczty duchowej. Konsul Generalna Węgier dr Bencsik w swoim wystąpieniu mówiła o rozpoczęciu obchodów Dnia Przyjaźni rowniez w Chicago, gdzie znajduje się tak ważna diaspora polska i wegierska.

Kilka dni później, 29 marca, wiosenny wieczór w Chicago również upłynął przy muzyce. Świętowano Węgierski Dzień Narodowy – 170. rocznicę rewolucji z 1848 roku. Rok 2018 jest poświęcony pamięci walk o niepodległość Węgier w latach 1848-49. Obchodziliśmy również 135. rocznicę narodzin wybitnego węgierskiego kompozytora Zoltana Kodalya, etnografa i znawcy węgierskiej muzyki ludowej. Koncert odbył sie w prestiżowej siedzibie Chicago Cultural Center. Sala byla wypełniona po brzegi. Przybyli przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego wraz z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej Piotrem Janickim. Oba wydarzenia zgromadzily wielu Polaków i Węgrów mieszkających w Chicago i okolicach. Była to dobra okazja, by spotkać się i porozmawiać o naszych wspólnych tradycjach. I tym razem Adam Gyorgy nie zawiódł. Kolejny wspaniały koncert zadedykował wielkiemu pianiście Kodalyowi. Na szczególna uwagę zasługiwał skomponowany przez Gyorgya utwór inspirowany węgierską muzyką ludową.

Adam Gyorgy sześć lat temu gościł w Polsce, występował wtedy na uroczystym otwarciu EURO 2012 w Warszawie. Jego unikalna interpretacja Chopina była transmitowana do 300 milionów widzów na calym swiecie. Mamy nadzieję, że artysta zawita do Chicago w przyszlym roku, by swoim talentem i wspaniałą osobowością uświetnić kolejny Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W Chicago jakiś czas temu reaktywowano Swiatową Federację Polsko-Wegierską (Polish Hungarian World Federation), ktorej mam zaszczyt być członkiem od 30 lat. Polskie Linie Lotnicze LOT planują już wkrótce uruchomienie bezposrednich lotów z Chicago do Budapesztu.

Jestem przekonana, ze Konsulat Węgier zyska wielu kolejnych przyjaciół, ktorzy aktywnie się włączą w przygotowanie ciekawego programu obchodów Dnia Przyjazni Polsko-Wegierskiej w 2019 roku.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej