Potencjał ładunkowy Odrzańskiej Drogi Wodnej- dr. Jan Pyś

16 marca 2018 r. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podpisało umowę z wykonawcą WYG International Sp. z o.o. na wykonanie dokumentacji pod nazwą „Analiza sektora transportu wodnego śródlądowego w zakresie wynikającym z modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz Drogi Wodnej rzeki Wisły”.

Szacując ilości ładunków, jakie ciążą do Odrzańskiej Drogi Wodnej, należy wziąć pod uwagę m.in.: tranzyt ładunków, międzynarodową wymianę handlową, która odbywa się głównie przez porty morskie, oraz ładunki z wewnątrz kraju.

Tranzytowe położenie to ogromna szansa dla naszego kraju. Sama Odrzańska Droga Wodna łączy kilka ważnych okręgów: Krakowski Okręg Przemysłowy, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Ostrawski Okręg Przemysłowy, Dolny Śląsk, Aglomerację Berlińską, porty Morza Północnego (Hamburg), porty Morza Bałtyckiego. Rejon Morza Bałtyckiego oraz zmodernizowana do klasy Va Odra są idealne do wdrażania koncepcji transportu morsko-rzecznego. Po akwenach tych, bez konieczności przeładunku w porcie morskim, będą mogły pływać statki o ładowności do 3000 t. Statki o zanurzeniu od 2,5 do 3 m pływające z Bałtyku do Gliwic czy Berlina to wcale nie taka niemożliwa wizja. Kanał Gliwicki był do takich statków projektowany.

Transport rzeczny – najlepsze rozwiązanie

Polska jest ważnym krajem tranzytowym nie tylko dla transportów europejskich, ale także dla ładunków z Azji do Europy Zachodniej. Najkrótsza droga z Europy Środkowej do Chin prowadzi projektowanym Kanałem Dunaj-Odra-Łaba oraz Odrą. Długość drogi transportem wodnym z Kanału Sueskiego do Wrocławia przez Hamburg to ok. 7.700 km a Dunajem i przyszłą drogą wodną Dunaj-Odra-Łaba to 3.600 km. Natomiast cała trasa morsko-rzeczna z Chin do Europy jest blisko cztery razy krótsza niż morska. Szacując ilość ładunków, jakie ciążą do Odrzańskiej Drogi Wodnej, należy wziąć pod uwagę przeładunki w portach morskich, które stanowią krajową bezę międzynarodowej wymiany handlowej. Obecnie przeładunki te wynoszą ok. 65 mln t/rok.

Z analizy rankingu 500 największych firm polskich możemy oszacować liczbę i rodzaj ładunków z wewnątrz kraju. W ostatnich latach czołówka tych firm jest taka sama, zmienia się tylko kolejność. Największe polskie firmy reprezentowały przede wszystkim branże: surowcową i paliwową, energetyczną, spożywczą, handel, chemię, motoryzację, przemysł drzewny, elektronikę. Większość największych polskich firm znajduje się na Śląsku, Małopolsce, Nadodrzu, Mazowszu, Wielkopolsce, Pomorzu i Pomorzu Zachodnim, a więc na przebiegu trzech międzynarodowych dróg wodnych, tj.: E-30 (Odrzańska Droga Wodna), E-40 (Wisła z Gdańska do Bugu i do Brześcia), E-70 (Kłajpeda, Wisła do Bydgoszczy, połączenie Wisła-Odra do Odry). To oznacza, że do przewozu surowców i produktów tych branż idealnie nadaje się transport rzeczny. Szacowany potencjał ładunków ciążących do Odry jest znaczny. Należy przytoczyć informację dotyczącą produktów przedsiębiorstw, które niegdyś tradycyjnie bądź obecnie deklarują zainteresowanie korzystania z Odrzańskiej Drogi Wodnej. Do przedsiębiorstw tych należą firmy, których produkcja wynosi:

• Morawskie Zagłębie Węglowe (Czechy) – 5 mln t węgla plus wyroby hutnicze.

• Katowicki Holding Węglowy – produkcja węgla 73 mln t rocznie.

• Śląskie Centrum Logistyki (Port Gliwice) – zdolność 60 tys. kontenerów rocznie.

• Grupa Azoty Kędzierzyn Koźle i Police (porty nad Odrą – 6 mln t produktów chemicznych rocznie.

• Huta Łabędy – 1,5 mln t wyrobów hutniczych rocznie.

• Cementownia Górażdże – 5 mln t kruszyw i cementu rocznie.

• General Motors – 200 tys. samochodów (ok 1500 statków) rocznie.

• Dolny Śląsk (Wrocław) – zapotrzebowanie ok. 60 tys. kontenerów rocznie.

• Sudecki kamień i kruszywa – 3 mln t rocznie.

• KGHM – 1 mln t soli miedzi i produkty rocznie.

• Ziarno i zboża z Brandenburgii (Niemcy) – 5,5 mln t rocznie.

• Gazoport Świnoujście – 5 mln m3 gazu LNG.

Jeśli tylko 15 proc. z tych produktów trafi na Odrzańską Drogę Wodną, daje nam roczny potencjał ładunków w wysokości 20 mln t. Zestawienie to nie zawiera informacji na temat wielkości ładunków będących surowcami lub półproduktami powyższych przedsiębiorstw, które skorzystają z transportu rzecznego oraz chociażby kruszyw pozyskiwanych z Odry.

Centra logistyczne

W miejscach położonych wzdłuż Odry istnieje dużo firm zainteresowanych przewozami drogą wodną. Wiele z nich ma własne porty lub może wybudować nabrzeża przeładunkowe. Region Nadodrza spełnia wymagane kryteria lokalizacji kilku portów (centrów logistycznych). Ze względu na duże znaczenie gospodarcze centra logistyczne zarządzane są przez podmioty publiczne i powstają na podstawie krajowych strategii (np. Włochy, Niemcy). Centra logistyczne powinny być rozmieszczane tam, gdzie występują odpowiednie warunki: 1. Łatwość dostępu do ważnych arterii komunikacyjnych (autostrady, linie kolejowe, drogi wodne, lotniska). 2. Duże natężenie prac transportowo-magazynowych. 3. Blisko lub na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich. Duże europejskie centra logistyczne mają cechy wspólne: 1. Są zlokalizowane w portach morskich i śródlądowych. 2. Zaopatruje się dzięki nim duże rejony (kilka krajów). 3. W dystrybucji wykorzystuje się zalety transportu multimodalnego. Wzdłuż Odry przebiegają lub krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne. Lokalizację portów (centrów logistycznych) wzdłuż Odry wskazuje Konwencja EKG/ONZ o Europejskich drogach wodnych szczególnego znaczenia (nazywana AGN) w miejscowościach: Świnoujście, Szczecin, Kostrzyn, Wrocław, Koźle, Gliwice. Kierując się lokalizacjami oraz potrzebami Nadodrza, można przewidzieć, że szansę na powstanie centrów logistycznych mają: Ostrawa, Gliwice, Koźle, Wrocław bądź Czernica, Brzeg Dolny, Ścinawa bądź w Głogów, Eisenhuttenstadt, Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn, Szczecin i Świnoujście.

 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej krok po kroku przygotowuje Odrę do ogromnych zmian. Z nadzieją czekamy na kolejny krok. Wykonawca ma dostarczyć raporty końcowe jeszcze w listopadzie br.

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej