Wystawa zdjęć AF SW

Agencję Fotograficzną Solidarności Walczącej tworzyły cztery osoby: Tomasz Nowik z żoną Hanną i małżeństwo Elżbieta i Stanisław Klimek. Później doszli inni. AFSW powstała z inicjatywy Michała Gabryela. Nigdy nie zostali przez służby „namierzeni” i przez lata ich działalność nie była szerzej znana.

Agencję Fotograficzną Solidarności Walczącej tworzyły cztery osoby: Tomasz Nowik z żoną Hanną  i małżeństwo Elżbieta i Stanisław Klimek. Później doszli inni. AFSW powstała z inicjatywy Michała Gabryela. Nigdy nie zostali przez służby „namierzeni” i przez lata ich działalność nie była szerzej znana.

-To struktura, która nigdy nie została zdekonspirowana. Andrzej Borowiec bezpośrednio nadzorował Agencję Fotograficzną. Mikrofilmy były przechowywane z gaśnicy. W dokumentach IPN nie ma dokumentów na temat działalności AFSW. Naszym obowiązkiem jest to wszystko opisać i dokładnie udokumentować – mówił Michał Gabryel.

Autorem wystawy eksponowanej w Ośrodku Pamięć i Przyszłość jest Tomasz Nowik, a patronuje jej Centrum Historii Zajezdnia i Stowarzyszenie Solidarność Walcząca. Najważniejszym dokonaniem Agencji było udokumentowanie demonstracji 1 maja 1983 roku.

Wystawa będzie prezentowana na placu przed Centrum Historii Zajezdnia do końca maja br. Wstęp wolny.

jw

foto Janusz Wolniak

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej