Wystawa zdjęć AF SW

Agencję Fotograficzną Solidarności Walczącej tworzyły cztery osoby: Tomasz Nowik z żoną Hanną i małżeństwo Elżbieta i Stanisław Klimek. Później doszli inni. AFSW powstała z inicjatywy Michała Gabryela. Nigdy nie zostali przez służby „namierzeni” i przez lata ich działalność nie była szerzej znana.

Agencję Fotograficzną Solidarności Walczącej tworzyły cztery osoby: Tomasz Nowik z żoną Hanną  i małżeństwo Elżbieta i Stanisław Klimek. Później doszli inni. AFSW powstała z inicjatywy Michała Gabryela. Nigdy nie zostali przez służby „namierzeni” i przez lata ich działalność nie była szerzej znana.

-To struktura, która nigdy nie została zdekonspirowana. Andrzej Borowiec bezpośrednio nadzorował Agencję Fotograficzną. Mikrofilmy były przechowywane z gaśnicy. W dokumentach IPN nie ma dokumentów na temat działalności AFSW. Naszym obowiązkiem jest to wszystko opisać i dokładnie udokumentować – mówił Michał Gabryel.

Autorem wystawy eksponowanej w Ośrodku Pamięć i Przyszłość jest Tomasz Nowik, a patronuje jej Centrum Historii Zajezdnia i Stowarzyszenie Solidarność Walcząca. Najważniejszym dokonaniem Agencji było udokumentowanie demonstracji 1 maja 1983 roku.

Wystawa będzie prezentowana na placu przed Centrum Historii Zajezdnia do końca maja br. Wstęp wolny.

jw

foto Janusz Wolniak

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej