Cel podróży: Polska!- Paweł Pietkun

Jedźcie do Polski, tam można odpocząć, pozwiedzać, napić się dobrego piwa, a przede wszystkim nikt was nie rozjedzie i nie zabije w zamachu – takie opinie blogerów oraz dziennikarzy zajmujących się turystyką coraz częściej pojawiają się w magazynach poświęconych podróżowaniu.

Jedźcie do Polski, tam można odpocząć, pozwiedzać, napić się dobrego piwa, a przede wszystkim nikt was nie rozjedzie i nie zabije w zamachu – takie opinie blogerów oraz dziennikarzy zajmujących się turystyką coraz częściej pojawiają się w magazynach poświęconych podróżowaniu.

Stały wzrost liczby odwiedzających nasz kraj turystów świadczy o tym, że wybijamy się na czołowe miejsce wśród europejskich atrakcji turystycznych. Turystyka to ponad 5 proc. polskiego PKB.

I choć bezspornie obecny rząd i jego agencje zajmujące się promocją naszego kraju włożyły dużo pracy w zmianę wizerunku Polski, nie bez znaczenia pozostaje coraz wyższa jakość usług – nie w luksusowych hotelach renomowanych sieci, ale także w niewielkich pensjonatach, czy w przygotowanych pod wynajem mieszkaniach, sprzedających swoje usługi turystom w serwisach Airbnb – coraz popularniejszych również nad Wisłą.

Airbnb to serwis, który umożliwia wynajęcie pokoju lub mieszkania. Obustronna korzyść jest oczywista – turysta dostaje klucze do mieszkania i może zatrzymać się, oszczędzając wyjazdowy budżet, a właściciel mieszkania zarabia na nieruchomości, która w przeciwnym wypadku stałaby pusta. W Polsce to żyła złota – co ciekawe, niezależnie od sezonu.

Prestiżowe nagrody dla Polski

Według najnowszych danych Polskiej Organizacji Turystycznej oraz GUS, nasz kraj odwiedziło w 2017 roku 18,3 miliona turystów. To o 4,5 proc. więcej niż przed rokiem. Najwięcej z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Największy wzrost odnotowano wśród gości z Chin (o 54,5 proc. więcej niż rok wcześniej), Izraela (o 49,7 proc.), Korei Południowej (o 18,2 proc.) i Indii (o 10 proc.).

– Dzięki działaniom promocyjnym, mającym na celu wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie, odnotowaliśmy w ubiegłym roku dynamiczny wzrost przyjazdów turystów do naszego kraju, zwłaszcza z Chin. Polskę zwiedziła rekordowa liczba ponad 130 tys. osób z Państwa Środka. Nasz kraj otrzymał również nagrodę „National Tourism Award” jako jeden z dziesięciu najbardziej popularnych celów podróży z Chin. To m.in. efekt większego zaangażowania Polskiej Organizacji Turystycznej w promocję Polski na tym rynku – mówi Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

– Rok 2017 był dla Polskiej Organizacji Turystycznej bardzo owocny. Przeprowadziliśmy z sukcesem wiele akcji promocyjnych, które zaowocowały zwiększoną liczbą przyjazdów do Polski. Sam ekwiwalent reklamowy naszych działań PR za granicą to ponad 176 mln zł. Nasz kraj otrzymał też prestiżową nagrodę „Best in Travel” przewodnika turystycznego „Lonely Planet”, który uznał nas za jedno z dziesięciu najlepszych miejsc na świecie pod względem korzystnego stosunku ceny do jakości świadczonych usług – dodaje Robert Andrzejczyk, prezes POT.

Najwyższa jakość usług

Polska Organizacja Turystyczna podsumowała swoje działania w zeszłym roku. W wydanej z tej okazji publikacji pt. „Podsumowanie 2017” przedstawia swoje największe osiągnięcia oraz prezentuje najważniejsze dane. Wzrost atrakcyjności turystycznej polski zauważają także firmy finansowe, które obserwują zmianę w bilansach przepływów środków pieniężnych.

O modzie na Polskę mówi teraz Krajowy Rejestr Długów, który oprócz ściągania należności i prowadzenia rejestrów dłużników zajmuje się m.in. wystawianiem certyfikatów klientów godnych zaufania. Jak wynika z danych przytoczonych w jednym z raportów KRD, hotelarze zyskują na stale rosnącej roli biznesowej Polski w regionie. „Trend ten potwierdzają dane GUS. Jeśli jeszcze w marcu 2010 r. odnotowano 285,8 tys. gości z zagranicy korzystających z dostępnej bazy noclegowej, to już w tym samym miesiącu 2016 r. było ich 419,9 tys., a w 2017 r. 449,1 tys. Oznacza to, że w ciągu ostatnich siedmiu lat liczba obcokrajowców przyjeżdżających do Polski w celach turystycznych lub biznesowych wzrosła o 57,1 proc.” – informują analitycy.

– Można mówić o modzie na Polskę – uważa Adam Łącki, prezes KRD i wyjaśnia: – W Polsce odbywa się coraz więcej dużych spotkań, imprez, które popularyzują nasz kraj w świecie, np. Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO czy Euro 2012. Przez to ściągamy coraz więcej turystów z zagranicy, którzy widzą, jak w naszym kraju zmieniają się warunki. Turyści mają do dyspozycji coraz lepsze obiekty na wysokim europejskim poziomie.

Finansiści uważają, że o turystycznym sukcesie Polski możemy mówić m.in. dzięki środkom z Unii Europejskiej, które zostały dobrze wykorzystane przez branżę hotelowo-turystyczną. To również nowoczesna infrastruktura – sieci autostrad i coraz lepiej funkcjonująca kolej z czystymi i punktualnymi pociągami. Zdarza się, że nasze koleje stawiane są za wzór… przewoźnikom brytyjskim!

Bezpiecznie, jak nad Wisłą

Nie bez znaczenia jest także poczucie bezpieczeństwa. W ostatnich latach w europejskich kurortach i stolicach miało miejsce kilkanaście zamachów terrorystycznych oraz brutalnych napadów na turystów. W Polsce można spacerować wieczorem po Warszawie, Krakowie czy Gdańsku bez lęku przed wybuchem w restauracji czy ciężarówką masakrującą turystów i miejscowych. To oczywiście nie tylko stanowcze działania rządu, który odmówił przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu, ale także działalność muzułmanów mieszkających nad Wisłą.

– Pilnujemy, aby nie trafiali do nas radykałowie i terroryści. Takie rzeczy się po prostu u nas nie mogą zdarzyć – zapewnia Nizar Charif, imam warszawskiego meczetu przy Centrum Kultury Islamu w Warszawie. Efektem jest coraz częściej pajawiajace się w internetowych serwisach dla podróżników zdanie: „Bezpiecznie jak w Polsce”. Joshua Kloke, bloger, dziennikarz i podróżnik, w serwisie „The Journal by Interpid Travel” pisze, że Polska niczym nie ustępuje popularnym turystycznie krajom Europy Zachodniej i z powodzeniem może być przystankiem w podróżach wakacyjnych turystów z całego świata. – Polska jest krajem niedrogim i niezadeptanym przez turystów. Z architekturą tak oszałamiającą i tak porywającymi atrakcjami natury, że należy tu się zatrzymać – deklaruje. – Jeśli zależy ci na bogatej kulturze, pysznej i wyjątkowej kuchni, piwie, które może z powodzeniem konkurować z najlepszymi na świecie, nieograniczonych możliwościach spędzania czasu na świeżym powietrzu, nie marnuj ani sekundy, tylko po prostu jedź do Polski.

Nie pożałujesz.

foto Janusz Wolniak

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej