Po co są gazety?- Michał Mońko

„Gdybyśmy mieli gazety, rewolucja byłaby niepotrzebna” – powiedział w 1793 roku „tytan rewolucji”, członek Konwentu Narodowego, Georges Danton, zanim 5 kwietnia 1794 został zgilotynowany.

Gazety, media drukowane i elektroniczne stanowią instytucję centralną sfery publicznej, czyli przestrzeni między rządem a społeczeństwem. Przekazują one informacje niezbędne dla dokonywania przez obywateli właściwych wyborów. Zapewniają należyte forum debaty. Ułatwiają tworzenie się opinii publicznej. Umożliwiają ludziom wpływanie na pracę rządu.

Demokracja, wolność, prawda są niemożliwe bez niezależnych dziennikarzy. Dziennikarz przestraszony jest gorszy od dziennikarza przekupnego, od funkcjonariusza dziennikarskiego. „Dziennikarz z przestraszoną duszą to utrata kwalifikacji” – powiedział Michaił Zoszczenko.

 

Dziennikarz powinien wspierać demokrację, strzec wolności i zapobiegać nadużywaniu władzy przez państwo. Gdy jednak media opanowane są przez funkcjonariuszy na służbie „grupy trzymającej władzę i pieniądze”, nie ma opinii publicznej, nie ma wolności i nie ma społeczeństwa obywatelskiego.


 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej