Rocznica Cudu nad Wisłą

W środę 15 sierpnia w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego i Uroczystość Wniebowzięcia NMP. To jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele Katolickim. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w polskiej tradycji nazywana jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

W środę 15 sierpnia w całym kraju obchodzone jest  Święto Wojska Polskiego i Uroczystość Wniebowzięcia NMP. To jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele Katolickim. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w polskiej tradycji nazywana jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

15 Sierpnia to rocznica „Cudu nad Wisłą”, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Znaczenie bitwy było tak duże, że wydarzenie to zaczęto nazywać Cudem nad Wisłą.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej