Jaką wizję Polski, Europy przedstawiają ogółowi elity? Jak chce się przydać Polska Europie, jak Europa światu? Chcemy żyć w coraz większym dostatku, bezpiecznie, w zdrowiu i poważaniu. To piękne, odwieczne i coraz bliższe marzenie. Jak mu sprostać? Jak sprawić ,by stało się powszechnie realne?

Europa gubi swą moc. Ciągle jeszcze UE jest najpotężniejszym gospodarczo organizmem świata. Ciągle tu ludziom żyje się najlepiej. Ale oznaki słabnięcia widać gołym okiem – bezideowość, grupowe egoizmy, uchodźcy, Brexit.

A nasze polskie miejsce, nasza rola? Nie wymazała nas ponad stuletnia niewola. Przetrwaliśmy morderczą wojnę, która zabiła najlepszych z nas. Przez 45 lat nie wchłonął nas Wschód, przyczyniliśmy się do pokojowego rozpadu sowieckiego imperium. Czy damy się zjeść Zachodowi? Jesteśmy pomostem ukształtowanym historycznie, geograficznym, kulturowym.

Z obu naszych stron występowały nieudane próby podboju Wschodu przez Zachód i Zachodu przez Wschód. Zazwyczaj byliśmy tych prób ofiarami. Nie biorąc w nich udziału, a nawet czynnie się im przeciwstawiając, ratowaliśmy jednych przed drugimi. Mieliśmy w tym swój słuszny egzystencjonalny interes.

27 lat temu, po upadku komunizmu w ZSRR, po demokratycznych przemianach na Wschodzie powstała szansa na dobrowolnie zjednoczoną wielką Europę. Takie zamiary były głoszone przez Jelcyna i Putina, przez intelektualistów na Zachodzie i na Wschodzie. Bez Polski bez naszych polityków, bez przychylności naszej opinii publicznej nic z tego nie będzie. Polski nie da się obejść, zignorować. Boimy się, że taki proces nas rozmyje. Podbijani przez Zachód i Wschód zachowaliśmy swą tożsamość. Mamy się bać, że uczestnicząc w sklejaniu Europy, pogubimy się sami? Do trwania, do rozwoju kultury i narodu potrzebna jest wizja. Nie wystarczy to, co było i to, co jest.

Czy nie widzimy zagrożeń dekadenckiej okcydentalizacji, światowej globalizacji? Czy nie widzimy, że dopiero Europa jednocząca Zachód ze Wschodem, od Atlantyku do Pacyfiku, dopiero taka Europa z Polską w jej jądrze może podjąć grę o cywilizacyjne przywództwo? Poważną grę o materialny dobrobyt, o trwały pokój, o nowy duchowy i mentalny wzrost, o lepszy świat.

Kornel Morawiecki

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej