Węgierski Fidesz zawieszony w prawach członka EPL

Europejska Partia Ludowa zawiesza węgierską partię Fidesz w prawach członka. Ze skutkiem natychmiastowym.

Decyzję Europejskiej Partii Ludowej ogłosił jej przewodniczący Joseph Daul. I tak naprawdę nie zaskoczyła polityków - ani w Europie, ani na Węgrzech.

Jak informuje EPL, w związku z postanowieniem, członkowie Fideszu nie będą mogli brać udziału w jakimkolwiek spotkaniu partii, stracą prawo do głosu w EPL oraz możliwość wysuwania kandydatów na europejskie stanowiska. Za zawieszeniem polityków spod flagi Victora Orbana głosowało 190 członków EPL, przeciwko zagłosowało trzech.

Zawieszenie jest - jak mówią europarlamentarzyści - krokiem mającym zdyscyplinować węgierski rząd i przedstawicieli partii rządzącej w Budapeszcie. Jest w końcu wyłącznie zawieszeniem, nie zaś - o czym mówiono od tygodni - wykluczeniem z ugrupowania. Wykluczenia domagał się zaś m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Nie wiadomo jednak, jaka będzie reakcja Fideszu na tę decyzję.

Prezes Fideszu i premier Węgier Viktor Orban zapowiada, że jeżeli pozostali członkowie zdecydują o czasowym wyłączeniu jego ugrupowania z EPL, węgierska partia zrzeknie się członkostwa.

O co poszło na europejskich salonach? Przede wszystkim o kwestię uchodźców, których d Europy zaprosiły Niemcy, a z czym nie zgodziły się państwa najpóźniej przyjęte do Wspólnoty, w tym Polska. Co więcej - w lutym w węgierskiej prasie i miejscach publicznych pojawiły się reklamy i ogłoszenia z podobiznami szefa Komisji Europejskiej i amerykańskiego finansisty George’a Sorosa. A to właśnie im węgierski rząd zarzuca działania na rzecz sprowadzania do Europy migrantów. Na plakatach widniały również napisy, głoszące, że Unia "chce wprowadzić obowiązkowe kwoty relokacyjne", "osłabić prawa państw członkowskich do ochrony granic" i "ułatwić imigrację poprzez wizę migracyjną".

Czy spostrzeżenia Węgrów były słuszne? Sądząc po reakcji polityków w Brukseli, w dużym stopniu tak.

opr. PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej