Brexit dwa tygodnie później - i ani dnia dłużej

Komisja Europejska jest gotowa na bezumowny Brexit w ostatecznej, proponowanej przez siebie dacie - 12 kwietnia. Nie spodziewa się ustępstw ze strony Londynu. Tymczasem w brytyjskiej stolicy ważą się losy premier Theresy May.

Jean Claude-Juncker oświadcza, że Komisja Europejska właśnie skończyła przygotowania na wypadem Brexitu bez umowy pomiędzy Londynem a Brukselą, którego datę ustalono na 12 kwietnia (oryginalnie miał on nastąpić 29 marca). Komisarze nie spodziewają się również, aby Izba Gmin, która dwukrotnie odrzuciła projekt porozumienia ws. rozwodu między Londynem a Brukselą zmieniła zdanie. Gdyby Wielka Brytania zgodziła się na proponowane przez unijnych negocjatorów ustalenia, termin rozstania mijałby dopiero 22 maja.

Theresa May, premier Zjednoczonego Królestwa również nie ma złudzeń, że uda jej się przekonać coraz bardziej jej niechętnych polityków brytyjskich. Dotychczasowe głosowania w Izbie Gmin, które miały miejsce w połowie marca, nie doprowadziły do porozumienia. Za to coraz mocniej zaczęły szkodzić obecnej brytyjskiej premier.

Coraz większa część polityków - w tym również tych z obozu Theresy May domaga się ustąpienia premier. Dymisji domagają się również angielskie media.

"Czas się skończył, Theresa" - krzyczy okładką brytyjski "The Sun". W samym tekście publicysta pisze, że "(...) premier wykazała się odwagą, ale aby dopiąć swój projekt porozumienia i zrealizować Brexit musi teraz zrezygnować".

To nie pierwsze wezwania do rezygnacji, które trafiają do May - przypomina "Daily Telegraph" i wylicza ile podobnych apeli trafiło do premier May od początku awantury o Brexit. Do zmiany na stanowisku brytyjskiego premiera nawołują również "The Times" oraz "Guardian".

Dzisiaj (25 marca) odbywa się przy Downing Street nadzwyczajne posiedzenie rządu w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. May zapewnia, że nie będzie mówić o rezygnacji, bo jej nie planuje. Zrelacjonuje za to ubiegłotygodniowy szczyt Unii Europejskiej, na której padł nieprzekraczalny termin 12 kwietnia.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej