Agencje raringowe dobrze o polskiej gospodarce

Japońska agencja ratingowa JRC dobrze ocenia stan polskiej gospodarki. Ocena wystawiona Polsce to "A" z perspektywą stabilną w walucie obcej i "A+" w walucie krajowej. Wcześniej naszą gospodarkę wysoko oceniła agencja Fitch.

Japan Credit Rating Agency potwierdza rating Polski na poziomie "A" z perspektywą stabilną. Zdaniem analityków agencji "istnieje duża pewność, że podmiot (w tym przypadku Polska) będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania finansowe. Zmiana ratingu w przyszłości wydaje się mało prawdopodobna.

JCR rozpoczęła wydawanie ratingów dla Polski od "BBB+" (ryzyko niewypłacalności) w 2002 r. Rok później agencja podniosła długoterminową ocenę kredytową Polski w walucie obcej do "A-". Pełną ocenę "A" Polska dostała dopiero w 2013 roku.

Przed weekendem w podobnym tonie wypowiedziała się o Polsce agencja ratingowa Fitch, przyznając naszemu krajowi  długoterminowy rating w walucie obcej na poziomie "A-". Według analityków  agencji ocena ma odzwierciedlać zdywersyfikowaną gospodarkę, solidne fundamenty makroekonomiczne, mocne ramy polityki gospodarczej oraz silny sektor bankowy.

Fitch nie spodziewa się, by koszty obsługi polskiego długu znacząco wzrosły w wyniku wprowadzenia zdeklarowanych przez PiS reform (13 emerytura, program 500+, etc.).

Jednak - zdaniem agencji - relacja długu publicznego do PKB nie będzie już pozostawać w trendzie spadkowym i w 2019 r. wzrośnie do 49,1 proc., a w 2020 r. do 49,6 proc. z 48,1 proc. w 2018 r.

Inflacja w Polsce ma wzrosnąć do celu (2,5 proc.) na koniec 2020 r., z uwagi na skumulowanie oddziaływania takich czynników jak wzrost wydatków gospodarstw domowych oraz luzowanie fiskalne.

Pozostałe dwie największe agencje ratingowe Moody's oraz Standard&Poors także oceniają wysoko polską gospodarkę - odpowiednio na A2 oraz A-.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej