Emeryci dostaną "trzynastki". Sejm uchwalił emerytury

Uchwalona w czwartek (4 kwietnia) przygotowana przez rząd Mateusza Morawieckiego ustawa o 13 emeryturze lada moment wejdzie w życie. W maju emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 888 złotych (brutto będzie to 1100 zł.).

Wynik głosowania nad ustawą o "trzynastce" dla emerytów i rencistów posłowie Zjednoczonej Prawicy przyjęli na stojąco - za ustawą głosowała większość obecnych na sali parlamentarzystów (396 posłów). Trzech było przeciw a 19 wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucili wszystkie poprawki opozycji do ustawy - część z nich mówiła o rocznej waloryzacji rent i emerytur, część o tym, że świadczenie powinno być stałe i powtarzane przez rok.

Zgodnie z ustawą świadczenie otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Uchwalona właśnie dodatkowa emerytura zostanie wypłacona w maju razem ze świadczeniami z ZUS-u - obecną emeryturą lub rentą. Co istotne - świadczenia nie obejmuje egzekucja komornicza.

Wiadomo już, że na majowy zastrzyk finansowy może liczyć 9,8 mln osób. Dla budżetu państwa będzie to koszt na poziomie 10,8 mld złotych. Skąd pieniądze?

"Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 - Obrona narodowa, części 37 - Sprawiedliwość oraz części 42 - Sprawy wewnętrzne na 2019 r." - napisali autorzy w uzasadnieniu ustawy.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej