Sieć Badawcza Łukasiewicz startuje dla start-up'ów

Piotr Dardziński został prezesem powstałej 1 kwietnia 2019 roku Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej największej organizacji badawczej w Europie. Będzie kierował grupą 38 instytutów badawczych, która wkrótce przedstawi szeroką ofertę dla przedsiębiorców: start-upów, małych i średnich firm oraz wielkich koncernów.

SBŁ, która skupia potencjał krajowych instytutów badawczych, już na starcie dysponuje kilkuset laboratoriami oraz światowej klasy naukowcami. Powołanie Sieci Badawczej Łukasiewicza ma być przełomowym moment dla współpracy nauki z biznesem.

Piotr Dardziński był wcześniej sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialnym za współpracę nauki i biznesu. Nadzorował rządową agencję Narodowe Centrum Badania i Rozwoju, Narodową Agencję Wymiany Akademickiej oraz instytut badawczy Ośrodek Przetwarzania Informacji. Jako członek Zespołu ds. Innowacyjności, nadzorował międzyresortowe prace nad pierwszą i drugą ustawą o innowacyjności, w wyniku których ulgi na działalność B+R wzrosły z 30 proc. do 100 proc. i 150 proc. (dla CBR). Ustawy istotnie zwiększyły w Polsce nakłady na badania i rozwój, a pierwsza z nich została uznana przez organizację „Pracodawcy RP” za najlepszą ustawę deregulacyjną w obszarze podatków. Obie regulacje uważa się za punkt zwrotny w likwidacji barier we współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami.

Piotr Dardziński to także twórca rewolucyjnej ustawy o doktoratach wdrożeniowych, która umożliwia równoczesną realizację kariery naukowej i biznesowej. Jej efektem jest już prawie tysiąc młodych naukowców przygotowujących doktoraty w polskich firmach. Jako Pełnomocnik rządu ds. reformy instytutów badawczych, Piotr Dardziński opracował reformę instytutów, której celem było zwiększenie efektywności ich działania w zakresie współpracy z biznesem.

Globalny poziom współpracy

Wykształcenie wyższe zdobywał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył z wyróżnieniem, oraz na Uniwersytecie w Hamburgu. Był członkiem zarządu Klubu Jagiellońskiego oraz ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Obronił doktorat z doktryn ekonomicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, w Katedrze Historii Doktryn Politycznych

i Prawnych. Był stypendystą Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii. Jest absolwentem prestiżowego programu menadżerskiego, realizowanego przez IESE Bussines School w Barcelonie. Od 1998 wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Powołanie Łukasiewicza to realizacja polskich aspiracji do współdziałania z europejskimi i światowymi instytucjami. Stajemy się dzisiaj ważnym partnerem dla takich organizacji jak niemieckie Stowarzyszenie Fraunhofera, francuskie Carnot czy fińskie VTT – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. I dodaje: - Nasza dotychczasowa współpraca międzynarodowa wchodzi właśnie na zupełnie nowy, globalny poziom. Zyskujemy przy tym należny nam prestiż oraz szanse na pozyskiwanie międzynarodowych grantów i partnerów gospodarczych. Jestem dumny, że będę mógł pokierować działalnością Sieci. Przed nami wiele pracy, aby efektywnie transferować unikatową wiedzę polskich naukowców do rodzimej gospodarki, a przez to  przyczyniać się do rozwoju gospodarczego kraju i budowania prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Jako zespół musimy dokładać maksymalnych starań, aby wyniki naszej pracy przeobrażały się w sukcesy polskich przedsiębiorców.

Strategię poznamy na Impact'19 w Krakowie

SBŁ ma być odpowiedzią na wyzwania związane z tworzeniem nowatorskich rozwiązań dla gospodarki. Połączenie 38 instytutów badawczych w skoordynowaną Sieć Badawczą to unikatowy projekt o ogromnym potencjale komercyjnym. Pozwoli on na zdecydowane zwiększenie efektywności zarządzania, optymalizację kosztów, wygenerowanie efektów synergii i  skali, a w konsekwencji zbudowanie komplementarnej oraz konkurencyjnej oferty naukowej dla biznesu.

Wstępne założenia Strategii Centrum Łukasiewicz zostaną zaprezentowane na jednym z najważniejszych wydarzeń podejmujących zagadnienia innowacyjnej gospodarki w Europie, czyli konferencji Impact ’19 w Krakowie  21 i 22 maja 2019 r.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej