Jaguar Land Rover zamyka brytyjskie fabryki. Powód? Brexit

Jaguar Land Rover na tydzień wstrzymał dzisiaj produkcję w swoich fabrykach w Castle Bromwich, Solihull i Wolverhampton w West Midlands i Halewood w Merseyside, aby uniknąć ewentualnych trudności związanych z Brexitem. Docelowo, w razie Brexitu bez umowy, fabryki będą zlikwidowane.

Koncern zapowiadał to posunięcie ponad pół roku temu. W ten sposób chce zminimalizować ewentualne ryzyko problemów z dostawami części niezbędnych do produkcji samochodów.

Firma oświadcza, że ​​potrzebuje większej pewności co do Brexitu i ostrzega, że dodatkowe koszty i opóźnienia w dostawach z kontynentalnej Europy doprowadzą do sytuacji, w której jej zyski spadną o 1,2 mld funtów rocznie.

Związek zawodowy Unite, który zrzesza tysiące pracowników JLR,  potwierdza, że plany wstrzymania produkcji zostały uzgodnione już w styczniu.

- Wiedzieliśmy, że musimy podjąć takie działania w celu złagodzenia potencjalnego skutku bezumownego Brexitu. Dostawcy potrzebują informacji z wyprzedzeniem, aby zaopatrywać nas w swoje części. To była rozsądna decyzja - tak Mick Graham, przewodniczący Unite w Solihull odpowiada dziennikarzom BBC.

W zeszłym tygodniu na taki sam krok zdecydował się koncern BMW, który na miesiąc zamknął fabrykę należącej do niego spółki Mini w Wielkiej Brytanii.

Jaguar Land Rover, zatrudniający na całym świecie prawie 39 tys. osób, w styczniu zapowiedział "znaczną" redukcję etatów w związku ze spadkiem zamówień z Chin i drastycznie malejącym zapotrzebowaniem na pojazdy z silnikami Diesla w Europie.

Według BBC, pracę straci ok. 4,5 tys. osób, przy czym większość to pracownicy w Wielkiej Brytanii.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej