Egzaminy odbywają się pomimo strajku nauczycieli

W całej Polsce trwa egzamin gimnazjalny. To wyjątkowy egzamin - w całej Polsce ZNP zorganizowało ogólnopolski strajk nauczycieli, którzy egzaminu nie przeprowadzają. MEN zorganizowało inne komisje egzaminacyjne - również złożone z pedagogów.

Egzaminy gimnazjalistów - ostatnie już, bo w tym w związku z reformą edukacji  roku kończą swoją pracę gimnazja - będą trwały przez trzy dni. Dzisiaj odbywa się część humanistyczna, jutro matematyczno-przyrodnicza zaś w piątek z nowożytnego języka obcego.

W związku ze ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, którzy żądają od rządu natychmiastowej 1000-złotowej podwyżki z wyrównaniem od stycznia, znakomita część szkół (Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi, że większość, Ministerstwo Edukacji Narodowej uważa, że większość szkół pracuje w normalnym trybie) zagroziła uniemożliwieniem gimnazjalistom podejście do egzaminu.

Rząd, który od dwóch tygodni negocjował ze związkami zawodowymi koniec strajku, przygotował się od przeprowadzenia egzaminu powołując tam, gdzie trzeba niezależne od szkół komisje egzaminacyjne złożone z emerytowanych nauczycieli, byłych nauczycieli, urzędników, przedsiębiorców a nawet wychowawców Służby Więziennej, czy strażaków. Warunkiem uczestnictwa w komisji było zawodowe przygotowanie pedagogiczne.

Pomimo strajku nauczycieli i szantażu związków zawodowych - przede wszystkim Związku Nauczycielstwa Polskiego  zbliżonego do parlamentarnej i pozaparlamentarnej opozycji - egzaminy odbywają się właściwie bez przeszkód.

- Tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji - podsumowała podczas konferencji prasowej poświęconej egzaminom Anna Zaleska, minister edukacji  na konferencji prasowej. - Dziękuję samorządom, kuratorom. Przed nami kolejna część egzaminu o godzinie 11. Jutro i w piątek kolejne egzaminy.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej