Dziewięć lat po katastrofie smoleńskiej

Dzisiaj mija 9. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką i wielu czołowych polskich polityków. W Warszawie i wielu miastach Polski odbyły się uroczystości upamiętniające zmarłych.

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się w Warszawie mszą świętą. Przybyli na nią m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister obrony Mariusz Błaszczak, wicepremier Beata Szydło, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i szef MSZ Jacek Czaputowicz. Obecny był również były szef MON Antoni Macierewicz oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Po mszy uczestnicy obchodów przeszli pod Pałac Prezydencki i na pl. Józefa Piłsudskiego. Złożono również kwiaty przed grobami prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz innych ofiar tragedii sprzed dziewięciu lat.

10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości upamiętniające ofiary stalinowskiej zbrodni na polskich oficerach i inteligentach w Katyniu zginęli prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźctwie, czołowi politycy wszystkich stron sceny politycznej w Polsce, wojskowi oraz cywile. Rosja nigdy nie oddała Polsce wraku prezydenckiego samolotu i utrudniała śledztwa prowadzone przez polską stronę. Wielu polityków, podobnie jak duża część Polaków, jest przekonanych, że w Smoleńsku doszło do zamachu.

PP

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej