Europejski Bank Centralny nie zmienia stóp

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawia bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC podtrzymuje również forward guidance dla stóp proc., co oznacza że - pozostaną one bez zmian co najmniej do końca 2019 r.

Decyzja EBC nie zaskoczyła rynków finansowych - tak naprawdę tego oczekiwali od banku z siedzibą we Frankfurcie. Kondycja europejskich gospodarek i eurowaluty nie wymaga interwencji i pewnie jeszcze długo nie będzie jej wymagać.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00 proc., 0,25 proc. oraz 0,40 proc." - informuje lakonicznie komunikat EBC. I dalej: "Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej